Mine Mutlu Kimdir, Nasıl Öldü? Mine Mutlu Hayatı ve Biyografisi

22.08.2022
Mine Mutlu Kimdir, Nasıl Öldü? Mine Mutlu Hayatı ve Biyografisi

Mine Mutlu Kimdir, Nasıl Öldü? Mine Mutlu Hayatı ve Biyografisi

1948 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Mine Mutlu, asıl adı Emine Özatmaca’ dır. Eski Türkiye güzellerinden olan Mine Mutlu 19 yaşında sinema hayatı başlamıştır. Mine Mutlu ilk filmini 1967’de oynadı. Bu filmden sonra yardımcı rollerde oynayan Mutlu sonralarda ise başrol oyuncusu oldu. 1974’e kadar komedi filmlerinde oynayan Mine Mutlu, başrolerini Ayhan Işık, Sadri Alışık, Zeki Müren, Bülent Ersoy, Ahmet Mekin gibi oyuncularla paylaştı. 1970’li yıllarda başlayan erotik komedi filmlerinde oynamak zorunda kalan Mine Mutlu, sinemayı bırakıp bir süre sahneye çıkarak şarkıcılık yaptı.

Son olarak Bülent Ersoy ile birlikte Beddua adlı filmde kamera karşısına geçti. Bu filmdeki başrolünden sonra da sinema defterini bir daha açılmamak üzere kapattı. 1978 senesinde İş Adamı Ünal Çulha ile evlenmiş, 1985 doğumlu oyunculuk yapan oğlu Çağkan Çulha ve 1988 doğumlu Büşra isimlerinde birde kızı olmuştur. Mine Mutlu, akciğer zarı kanserine kapılan oyuncu uzun süre bu hastalıkla mücadele etti. Aynı hastalık nedeniyle 1990 yılında İstanbul’da vefat etti.

Türkiye’nin en güzel kadını seçilmek Mine Mutlu’ya beyaz perdenin kapısını aralamıştır. Bir sene sonra ilk filminde rol alacaktır. İlk başlarda yardımcı rollerde oynamış ve giderek yükselmiştir. Önceleri daha çok komedi türü filmlerde oynamıştır. 70’lerde sinema sektörü seks filmlerine daha çok yer vermeye başladı. Bu nedenle Mine Mutlu da bir süre seks filmlerinde yer aldı. Yetenekli oyuncunun sesi de bir o kadar güzeldi. Bir süre sonra şarkıcılık yaparak hayatını sürdürmeye başladı.

1978 yılında işadamı olan Ünal Çulha ile evlendi. Bu evliliğinden biri kız biri erkek iki çocuğu olmuştur. Çocuklarından Çağkan Çulha’yı ilk olarak Acemi Cadı dizisinde Selim olarak görüyoruz. Öncesinde iki dizide daha oynadıysa da en büyük ününü Acemi Cadı ve Adanalı dizilerinde yakalamıştır. Adanalı’da Engin, Kuruluş Osman’da ise Bahadır rollerinde oynamıştır. Çağkan Çulha, halen daha dizi ve reklam oyunculuğuna devam etmektedir.