Minger Adası Nedir ?

22.12.2021
Minger Adası Nedir ?

Orhan Pamuk’un 2021 yılında, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan romanı Veba Geceleri’nde geçen bir yer adı. Gerçekte bu isimli bir ada yok. Zaten kitabın konusu kısmında bu durumdan bahsediliyor.

VEBA GECELERİ KONUSU

Pamuk romanı hakkında bir diğer röportajını popüler edebiyat dergisi olan OT’a verdi. Veba Geceleri 1900-1901 yıllarında Girit-Kıbrıs-Rodos civarlarındaki hayali bir Osmanlı vilayeti olan Minger adasında, II. Abdülhamid devr-i saltanatında geçmektedir. Adada 1894’ten itibaren Hindistan ve Çin’den gelen üçüncü veba pandemisi etkili olmaktadır. Eserde salgının insanlar ve özellikle çocuklar üzerine etkileri Osmanlı devletinin inkirazı ekseninde anlatılmaktadır. Osmanlı’nın en ünlü karantina doktoru, Vali Sami Paşa, bir subay ve bir Hanım Sultan eserdeki karakterler arasındadır.

Tarihî roman türüne haiz olan eserin esin kaynakları arasında Sessiz Ev’in başkişisi Faruk’un yaptığı araştırmalar yer alır. Pamuk’a göre Faruk, Sessiz Ev’de bu roman için bir araştırma içindeydi. Eserden bir bölüm Mart 2020’de Gazete Duvar’da yayımlandı.

Eserde merkez-çevre arasındaki ilişkinin veba ekseninde kopuşu kurgulanmaktadır. Olayları geçtiği adada Müslüman ve Ortodoks ağırlıklı bir demografik denge bulunmaktadır. Veba salgınında anne-babalarını kaybetmiş çocuk çeteleri de eserde ön plandadır.

KİTAPLA İLGİLİ GÖRÜŞLER

“Pamuk yaşayan en büyük yazar.”  –LE POINT, FRANSA
 
“Pamuk, en iyi kitaplarını Nobel’den sonra yazan eşsiz bir yazar.” -THE INDEPENDENT, İNGİLTERE
 
“O ne bir ideolog, ne bir siyasetçi, ne de bir gazeteci. Orhan Pamuk büyük bir romancı.” –THE NEW YORK TIMES, ABD