Motive kimdir? Motive nereli? Motive gerçek adı ne? Tolga Can Serbes kimdir?

13.07.2022
Motive kimdir? Motive nereli? Motive gerçek adı ne? Tolga Can Serbes kimdir?

Motive kimdir? Motive nereli? Motive gerçek adı ne? Tolga Can Serbes kimdir, kaç yaşında, Tolga Can Serbes nereli?

Tolga Can Serbes, ya da bilinen sahne adıyla Motive (d. 24 Mart 2000, İstanbul) Türk rap şarkıcısı ve söz yazarı. Rap müziğe başlaması ilk olarak Tepki ile tanıştıktan sonra MOB Entartainment adlı oluşuma dahil olup “Çekmece Flow” adlı şarkıyı yayımlamasıyla başlamıştır.

Motive kimdir? Motive nereli? Motive gerçek adı ne? Tolga Can Serbes kimdir, kaç yaşında, Tolga Can Serbes nereli?

New Scholl rapçiler arasında yer alan Motive’nin gerçek adı “Tolga Can Serbes” ‘tir. Dün gece yarısı itibariyle yeni 22 albümünü yayınlamıştı.

Rapçi Motive gerçek adı nedir : Tolga Can Serbes

Rapçi Motive doğum tarihi : 24 Mart 2000

Rapçi Motive kaç yaşında : 21 yaşında

Rapçi Motive nereli : İstanbul doğumlu

Rapçi Motive 24 Mart 2000 tarihinde dünyaya gelmiştir. Liseyi Kağıthane Profilo Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde okumuştur. Rap hayatına 13-14 yaşlarında başlayan Motive newscholl rapçiler arasında en iyilerden birisi olarak görülüyor. Rapçi Tepki ile tanıştıktan sonra MOB Entertainment’ın bir üyesi oldu. Output Nr.1 albümü bulunan Motive’nin dün gece 22 albümü çıktı.

Motive, 24 Mart 2000 yılında memur bir anne ve memur bir babanın çocuğu olarak İstanbul, Fatih’te dünyaya geldi. Şu an kendine “SLIMKIDD” dese de, çocukluğunda oldukça kiloluydu.

O dönem kuzenlerinin break dance yapması çok hoşuna gitti ve break dance yaparak hip-hop kültürüne katılmak istedi ancak kilolu olduğu için yapamadı. Hatta insanların onunla kilolu olmasından dolayı çok fazla dalga geçtiğini de söylüyor. Kuzenleri de Tolga’ya, madem dans edemiyorsun bari rap söyle, diyerek onu hip-hop kültürünün bir diğer elementine yönlendirdi. Böyle ilginç bir hikaye ile kendini rap müziğin içinde buldu ve kendisiyle kilolu olduğu için dalga geçen arkadaşlarını rapiyle susturdu.

İlk kaydını karşı apartmanında oturan komşusu “Rapuzi” mahlaslı Ahmet Turan’ın evindeki stüdyoda aldı. Daha önce amatör olarak kaydettiği parçalarını Rapuzi’ye dinletti, Rapuzi onlardan birini seçti ve kaydı aldılar. İlk kaydına bile şimdi baktığında hiç ritim kaçırmadığı gördüğünü söylüyor.

12-13 yaşlarındayken yazları Silivri’ye kampa gidiyormuş. O dönem orada rap yapan Emre isimli bir abisi Tolga’ya; müziği bıraktığını, rap yaparken mahlasının Motive olduğunu ve ileride bu müziği yapacaksa Motive ismini kullanabileceğini söylemiş. Tolga da bu ismi beğenip Motive ismiyle piyasaya giriş yapmış.

Motive, eğitim hayatında pek başarılı değildi. Lisede çok fazla devamsızlığı olmasından dolayı başı beladaydı, bir de öğretmeniyle tartışması okulu bırakmasına sebep oldu. Öğretmeni, derste uyuduğu için Tolga’nın dışarı çıkmasını istiyor ve Tolga da özür diliyor, doğrulup dersi dinleyebileceğini belirtiyor. Öğretmeni de “Hayır, dışarı çıkmanı istiyorum.” deyince sinirlenip “İsteğini s*keyim.” diyor ve devamsızlığının tuzu-biberi olan bu olay okuldan atılmasına yol açıyor. O da erken yaşta okumayı bırakıp tamamen müziğe odaklanıyor.

Başta kötü görünse de, okulu erken bırakmasının onu geniş düşünmeye ittiğini, kendini erken tanıyıp stüdyoya erken kapanmasını sağladığını söylüyor Motive.

Okulu bıraktığı dönem amatör şekilde müzik yapmayı sürdürüyor zaten. Şimdi Jefe olarak bildiğimiz ancak o zamanki ismiyle Jumbo ile birlikte underground olarak hiçbir yaşıtlarının kovalamadığı kadar sağlam kovalıyorlar o dönemde. Motive 14, Jefe ise 15 yaşındayken birlikte yayınladıkları ilk düet olan Yasak Bölge isimli şarkı şans eseri patlıyor ve 300-400 bin izleniyor. Hatta konser teklifleri bile geliyor. Rap sayfaları vs. de onları paylaşıyor ancak kitle yaşlarından dolayı onları kabullenmiyor ve küfürlü tepkilerle karşı karşıya kalıyorlar. Bu biraz şevklerini kırsa da Jefe ile grup oluyorlar ve Dope Boy’z ismini verdikleri bu grupla sound’larını modernleştirip yeni işler yayınlıyorlar. Tabii ki ilk şarkı şans eseri tuttuğu için o etkiyi alamıyorlar. Ancak kendilerine kemik bir kitle edinmiş şekilde yollarına devam ediyorlar.

Motive, eskiden yaptığı amatör şarkıların neredeyse hepsini internetten kaldırdı çünkü küçükkenki halinin şu anki sözleriyle çeliştiğini düşünüyormuş. O zaman henüz kişisel gelişiminin çok başında olduğu için fikirlerinin çok değişken olduğunu söylüyor.

Motive, bir düğün salonunda 50 kişinin içeride olduğu bir konsere çıkınca “Bizim kendi stüdyomuz var, benim yapabildiğim bu mu?” gibi bir düşünceye giriyor ve o günden sonra yaptığı işleri çok daha kaliteli hale getirmeye başlıyor.

MOTİVE’NİN ŞARKILARI NELERDİR?

 • Eşkiya
 • İnanma
 • Çekmece Flow
 • Gayet Ciddi
 • Trash
 • Bi Parça Hiçbişeylik
 • Sabır Çarkı
 • Peter Pan
 • Teker Teker
 • Bir Yolunu Bul
 • Tüm İşler Yolunda

Motive’nin albümleri neler:

 • – Output Nr.1
 • – 22