Muradi Güler Kimdir, Nerelidir? Kaç Yaşında? Muradi Güler Memati mi? Muradi Güler vikipedi

03.11.2023
Muradi Güler Kimdir, Nerelidir? Kaç Yaşında? Muradi Güler Memati mi? Muradi Güler vikipedi

Muradi Güler Kimdir, Nerelidir? Kaç Yaşında? Muradi Güler Memati mi? Muradi Güler vikipedi Soruları Arama motorlarında ve netbilge adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (netbilge.com) sizin için Muradi Güler Kimdir, Nerelidir? Kaç Yaşında? Muradi Güler Memati mi? Muradi Güler vikipedi sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun Net Bilge bilgiler sizlerle.

20 Kasım 1960 tarihinde Bayburt’un Rüştü köyünde doğan Muradi Güler, aslen Bayburtlu olarak kayıtlıdır, ancak Gümüşhane’nin Kılıçören köyüyle akrabalık ilişkisi bulunmaktadır. Güler ailesinin bir kısmı Rüştülü, diğer bir kısmı ise Kılıçörenlidir. Neden ailenin iki farklı köyde kayıtlı olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Evli olan Muradi Güler, iki çocuk babasıdır ve yakın zamanda torun sahibi olmuştur.

Ailesiyle birlikte Kağıthane Sanayi Mahallesi ve Gültepe’de yaşayan akrabalarıyla sıkı bir bağa sahiptir. Güler, akrabalarının hiç kimsesini, kendisinin dahil olduğu topluluğa dahil etmemiş ve uzak tutmuştur. Genç yaşlarda Bayburt’tan ayrılarak, akrabalarının yaşadığı Kağıthane Sanayi Mahallesi’ne taşınmıştır. Gençlik yılları boyunca Sanayi Mahallesi, Gültepe ve Çeliktepe bölgelerinde zaman geçirmiştir.

Genç yaşlarda ülkücü hareketle tanışmış, teşkilatlanmış ve kısa sürede bölgenin sevilen ve saygı gören bir kişiliği haline gelmiştir. Bu dönemde solcularla çatışmalara girmiş ve 13 arkadaşıyla birlikte Sağmalcılar Cezaevi’nden firar etmiştir, bu olay adeta bir filmin sahnesini andırmaktadır. Muradi Güler, Allaattin Çakıcı ile genç yaşlarda tanışmış ve aynı görüşlere sahip olmalarıyla kısa sürede yakın dost olmuşlardır. Bu ikili, bir dönem Türkiye’nin gündemine gelmiş ve devletin kara kutusu haline gelmişlerdir. Çeşitli hükümetlerle işbirliği yaparak devlet adına operasyonlarda bulunmuşlardır. Eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür, kitaplarında Muradi Güler ve Allaattin Çakıcı hakkında bazı bilgiler vermiştir.

Ancak ilerleyen yıllarda hükümetlerin değişmesiyle Güler ve Çakıcı, yeni hükümetlerle sorunlar yaşamış ve sonunda tutuklanma emirleri çıkmıştır. Bu dönemde Güler ve Çakıcı, Avrupa’ya firar etmiş ve uzun süre kaçak hayatı sürmüşlerdir.

Avrupa’da kırmızı bültenle aranan bu ikili, 17 Ağustos 1998’de Fransa’nın Nice kentinde kaldıkları otele gelen ihbar sonucu Fransız polisinin düzenlediği operasyonla yakalanmıştır. Fransa’da mahkemeleri görülmüş ve 1,5 yıl hapis cezası almışlardır. Daha sonra Türkiye’ye iadeleri gerçekleşmiştir. Türkiye’de görülen mahkemelerde Meral Akşener, Erol Evcil, Anap Devlet Bakanı Eyüp Işık ve diğer siyasetçiler de davaya dahil olmuş, ancak bu siyasetçilerin davayla nasıl ve neden ilişkilendirildiği hiçbir zaman kesin olarak ortaya çıkmamış ve konu gizlilik sırları arasına kaldırılmıştır.

Muradi Güler, Türkiye’ye iade edildikten sonra Çakıcı ile birlikte mahkemelerde görülmüş ve uzun süre hapishanede kalmamış, kısa süre sonra serbest bırakılmıştır. Ancak Çakıcı, senelerce cezaevinde kalmış ve 2020 yılında tahliye edilmiştir. Güler’in neden ve nasıl kısa sürede serbest bırakıldığına dair bilgi bulunmamaktadır, bu konuda tek yetkili olan dönemin davalarını yöneten savcılar ve hakimlerdir.

Çakıcı’nın hapishanede olduğu dönemde, Güler organizasyonun başında yer almış ve ikili arasındaki dostluk yıllar içinde sona ermiştir. Çakıcı ve Güler, yaptıkları açıklamalarla aralarındaki bağların koptuğunu duyurmuşlardır.

Sizler için bizlerde en net bilginin adresi, Net Bilge olarak Muradi Güler Kimdir, Nerelidir? Kaç Yaşında? Muradi Güler Memati mi? Muradi Güler vikipedi sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.