Mustafa Batu Kimdir? Nerelidir? Mustafa Batu Kaç yaşında? Mustafa Batu Boy Kilo, Güreşçi?

02.07.2022
Mustafa Batu Kimdir? Nerelidir? Mustafa Batu Kaç yaşında? Mustafa Batu Boy Kilo, Güreşçi?

Mustafa Batu Kimdir? Nerelidir? Mustafa Batu Kaç yaşında? Mustafa Batu Boy Kilo, Güreşçi?

Mustafa Batu 1994 yılında Antalya’da dünyaya geldi.

2015 yılında Kırkpınar’da Başaltı üçüncüsü olmuştur.

İlk kez 2016 Tarihi Kırkpınar güreşlerinde Başpehlivanlıkta güreşmiştir.

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında 2018 yılında beşincisi düzenlenen Cumhuriyet Yağlı Güreşleri’nde, başpehlivanlık kategorisinde Mustafa Batu altın kemerin sahibi oldu.

Ata sporumuz olan yağlı güreşin 7 yüzyıllık bir tarihi vardır. Geleneksel bir Türk sporu olan yağlı güreşte sporcular vücutlarına yağ sürdüğü için hem bir güç hem de bir ustalık oyunudur. Osmanlı’da okçuluk, cirit ve matrak gibi sporların yanında yer alan yağlı güreş sarayda oynandığı gibi düğünlerde, panayırlarda, askerler arasında da son derece popülerdi. Bugün resmi müsabakalarda serbest ve greko-romen türleri oynanır. Her yıl, haziran ayında Edirne’nin Sarayiçi mevkiinde yapılan tarihî Kırkpınar güreşleri, Süleymân Paşa komutasında, bir gece Çanakkale Boğazı’nı geçerek, Gelibolu’ya çıkan ve Rumeli fetihlerine katılan Müslüman kırk Türk yiğidinin hâtırasını anmak gâyesiyle yapılmaktadır.

İşte Youtubeda bulunan röportajı

2022 yarışmasında 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Finale gelindi.

Edirne Belediyesi tarafından organize edilen, 661’nci tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde bugün final heyecanı yaşanıyor. Bu yıl 1-3 Temmuz tarihlerindeki güreşlere 2 bin 475 pehlivanın katılımıyla rekor kırıldı. İlk iki gün çekişmeli güreşlere sahne olan Er Meydanı’nda başpehlivanlık güreşlerinde büyük sürprizler yaşandı. Son iki yılın başpehilvanı ve bu yıl da çayırdan şampiyon çıkması halinde altın kemerin ebedi sahibi olacak Antalyalı Ali Gürbüz, ikinci turda Mehmet Yeşil Yeşil’e altın puana giden güreşte yenilerek, altın kemer umudunu kaybetti.

FAVORİLER ERKEN VEDA ETTİ
Kırkpınar’da son iki yılın başpehlivanı Ali Gürbüz ve finalisti İsmail Koç’un 2’nci turda turnuvadan elenmesinin ardından yine favori güreşçilerden 3 altın kemer sahibi Orhan Okulu, 4 altın kemer sahibi Recep Kara ve 2 altın kemer sahibi Mehmet Yeşil Yeşil’in, 3. turda elenmeleri sürpriz oldu.

Çayırda 2013 ve 2017 yılları arasında, 2 altın kemer sahibi İsmail Balaban ve 2014 Kırkpınar Başpehlivanı Fatih Atlı kaldı. Başpehlivanlık güreşlerinde bugün Serhat Gökmen, Hüseyin Gümüşalan, Ertuğrul Dağdeviren, Cengizhan Şimşek, Fatih Atlı, Mustafa Taş, Tanju Gemici ve İsmail Balaban, altın kemeri almak için mücadele verecek.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri 54 pehlivanın dün 3 tur güreşin ardından bugün çeyrek, yarı ve final karşılaşmaları ile son bulacak. Final karşılaşması öncesi ağalık ihalesi ile 2023’ün Kırkpınar ağası, koç ihalesi yapılacak. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bu yıl koç ihalesinin 2 milyon 23 bin liradan satışa sunulacağını söyledi. Buna göre en yüksek teklifi veren koçu satın alıp, 662’nci Kırkpınar ağası olacak.
FİNALİN ADI MUSTAFA TAŞ VE CENGİZHAN ŞİMŞEK OLDU!

Final karşılaşmasında kozlarını paylaşan pehlivanlar Mustafa Taş ve Cengizhan Şimşek olurken kazanan birazdan belli olacak.