Nedim Urhan kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında?

29.01.2023
Nedim Urhan kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında?

Doç. Dr. Nedim Urhan kimdir, kaç yaşında? Doç. Dr. Nedim Urhan nereli, görevi nedir? Nedim Urhan kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında?

Doç. Dr. Nedim Urhan, Dar’ul Erkam Derneği’nin onursal başkanı. 2002 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden emekli olmuş. Siyasetten ziyade İslami ilimlerin öğretilmesi üzerine yoğunlaşmıştır.

Doç. Dr. Nedim Urhan 1935 Artvin doğumludur. ilk öğrenimini burada tamamlayan Nedim Urhan, İmam Hatip Okulunu okumak üzere uzun ve zahmetli bir yolculukla İstanbul’a gelerek ilk İmam Hatip talebelerinden olma şerefine nail olur.

İmam Hatip Okulu ile Birlikte Ali Haydar Efendi,Gönenli Mehmet Efendi, Ömer Nasuhi Bilmen ve İsmail Efendi gibi isimlerden Hafızlık, Fıkıh, Akaid, Hadis , Aşere Takrip ve Arapça İlimlerini’de almıştır.

Akabinde Yüksek İslam Enstütüsünü tamamlayarak Türkiyenin çeşitli illerinde İmam hatiplik ve öğretmenlik yapmış daha sonra uzun yıllar görev yaptığı Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeliğine atanmıştır.

2002 yılında Üniversiteden emekli olmuş, halen konferans, seminer ve gençlik faaliyetlerine devam etmektedir.