Nevzat Okçugil kimdir nerelidir? Nevzat okçugil ölüm nedeni?

12.03.2022
Nevzat Okçugil kimdir nerelidir? Nevzat okçugil ölüm nedeni?

Nevzat okçugil kimdir nerelidir? Nevzat okçugil ölüm nedeni?

Nevzat Okçugil, Türk kadın tiyatro ve sinema oyuncusu. Çok genç yaşta başladığı oyunculukta uzun yıllar hizmet etmiş önemli bir karakter oyuncusudur.

Doğum16 Nisan 1921 Türkiye
Ölüm25 Kasım 1998 (77 yaşında) İstanbul, Türkiye

Tiyatro ve sinema oyuncusu Nevzat Okçugil,  16 Nisan 1925’de İstanbul’da dünyaya geldi. Sanata değer veren bir aile içerisinde yetişen sanatçı, 1935’te Darülbedayi’nin Çocuk Bölümü’ne (İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları) girdi. 1936 yılında “Cumhuriyet Gençler Mahfeli”nde sahneye çıktı. Daha sonra Ses Opereti, Yeni Ses, Şen Ses, İstanbul Tiyatrosu ve Tevhid Bilge Tiyatro Toplulukları’nda çalıştı.

Nevzat Okçugil, 1939’da Faruk Kenç’in yönettiği “Taş Parçası” filmiyle sinema oyunculuğuna başladı.

Nejat Okçugil (1929 – 1998) ve Cevad Okçugil(1931 – 1996)’in ablaları olup, ailecek Türk Sineması’na emek vermişlerdir. Çok sayıda filmde, karakter oyuncusu olarak rol almıştır.

Çok genç yaşta başladığı oyunculukta uzun yıllar hizmet etmiş önemli bir karakter oyuncusudur.

Yeşilçam da yardımcı kadın oyuncu sınıfında saygı değer, hanımefendi, sevimli, gayet içten ve hoşgörülü karakterleri canlandırmıştır. Bazı filmlerine baktığınızda lider, otoriter, peşin hükümlü, disiplinli tiplemelerini başarılı bir şekilde oynamıştır. Okçugil, sosyetik bir bayan görünüşünden, dadı ve hizmetçi rollerine kadar değişik kimliklerle karşımıza çıkmıştır. Gönlümüzde adeta taht kurmuştur.. Nedeni ise insancıllığını yitirmeden, ciddiyeti elden bırakmadan hoş görünümüyle izleyenlere samimi gelmiştir.

Okçugil, 7 Kasım 1998 tarihinde İstanbul’da vefat etti.