Nicholas Latifi kimdir, kaç yaşında, nereli?

27.12.2022
Nicholas Latifi kimdir, kaç yaşında, nereli?

Nicholas Latifi kimdir, kaç yaşında, nereli?

Nicholas Daniel Latifi, İran asıllı Kanadalı yarış pilotu. Formula 1 kariyerine 2020 sezonunda başlayan Latifi, Williams için yarışmaktadır.

Stroll ve Latifi, sıralama turlarının ilk bölümünün son anlarında, 5 ve 6. virajlarda karşı karşıya geldiler ve temas yaşadılar.

Her iki  sürücü de son denemeleri için ısınma turu atıyordu ve pozisyon değiştiriyorlardı. Latifi daha sonra 6. virajda Stroll’ü içeriden geçmeye çalıştı fakat Aston Martin pilotunun sağ tarafa gitmesiyle iki pilot arasında temas yaşandı.

Her iki sürücü de olayın ardından takım telsizinden birbirlerini suçlarken, olay hakemler tarafından inceleme altına alındı.

İki pilotla görüşen ve telemetri verilerini inceleyen hakemler, kazada suçlu olan tarafın daha çok Stroll olduğunu düşündüler. Bu sebeple de kendisine pazar günü için üç sıra grid cezası verildi

Bunun sonuçlar üzerinde hiçbir etkisi olmayacak çünkü Stroll zaten sonuncu olmuştu. 

Kanadalı pilota iki de ceza puanı verildi ve böylelikle toplam ceza puanı yediye yükseldi.

Formula 3’te çeşitli kategorilerde yarışıp sadece 1 yarış kazanabildi.

Yarıştığı alt kategorilerin hiçbirisinde şampiyon olamayan ve 2015’ten beri yarıştığı Formula 2’de sadece altı galibiyet alabilen Nicholas Latifi, Formula 2 dışında sadece İtalya Formula 4 şampiyonasında tek bir zafer elde edebildi.

2016 yılından bu yana dams takımı ile formula 2’de yarışıyor.

Takımın beklentilerinin üzerinde performansıyla son 3 sezonda 5 galibiyet kazandırdı.

2019’da formula 1’den daha zevkli yarışların çıktığı f2’de ilk 6 yarış sonunda hiç pole pozisyonu kazanmadan 3 yarış kazanarak sürücüler klasmanında ilk sırada bulunmaktadır.


4 yıldır renault(2016,2017), force india (2018) ve bu sezon williams takımının test sürücülüğünü yapmaktadır.


Robert Kubica’nın kötü performansından dolayı sezon içinde williams’ın koltuğuna en büyük aday olduğu söylenir. Nicholas Latifi kimdir, kaç yaşında, nereli?