Nilhan Osmanoğlu kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

03.04.2022
Nilhan Osmanoğlu kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

6 yıl kadar önce Galatasaray Adası’nı isteyen Nilhan Osmanoğlu hangi ülkede yaşıyor? konusu ile gündeme gelmişti, ayrıca bir televizyon programında söylediği sözlerle gündeme gelen Nilhan sultan hangi padişahın torunudur?

Osmanlı Hanedanı’nın hayattaki 15 kadın üyesinden (sultan) biri olan Nilhan Osmanoğlu Sultan, 1987 İstanbul doğumlu.

Babası Orhan Osmanoğlu Şam, dedesi Harun Osmanoğlu Cünye-Lübnan’da doğdu. Harun Efendi’nin babası Şehzade Mehmed Abdülkerim Efendi ile Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın en büyük oğlu olan dedesi Mehmed Selim Efendi, hanedan üyelerinin 1924’de yurt dışına çıkarılması sırasında Beyrut’a gittiler.

Mehmed Abdülkerim Efendi, Şam’da evlendikten sonra 1930 ve 1932 doğumlu iki çocuğunu küçük yaşta yetim bırakarak 1935’te hayatını kaybetti.

Mehmed Selim Efendi’nin de 1937’de vefatından sonra, Harun Osmanoğlu’nun annesinden başka kimsesi kalmadı.

Uzun sürgün yılları süresince yurt dışında olan aile, 1974’de hanedan üyelerinin vatana dönmelerine izin verilmesinden hemen sonra Şam’dan İstanbul’a geldi. Lefke Avrupa Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu olan Nilhan Osmanoğlu, Orhan Osmanoğlu’nun en büyük çocuğu.

Enderun eğitimi veren, Nilhan Sultan Enderun Eğitim ve Araştırma Derneği’nin kurucusu ve babaannesi Kösem Sultan hakkında bilgilerini okuyucularıyla paylaştığı “Kadın Padişah Mahpeyker Kösem Sultan” adlı romanın yazarıdır.

İngilizce ve Arapça bilen Nilhan Sultan Osmanoğlu’nun Hanzade isminde bir kızı ve Mehmed Vahdeddin isminde bir oğlu vardır.

Nilhan Osmanoğlu’nun Nisan 2014’te katıldığı bir televizyon programında, padişah dedelerinin şahsi malları olduğu iddiasıyla Galatasaray Adası (Suada) ve benzeri birçok yerde hak talebinde bulunmuştu.

Osmanoğlu, konuya ilişkin süren veraset davasından sonuç alamamaları halinde İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğini de söylemişti. Nilhan Osmanoğlu, sembolik de olsa Osmanlı hanedanlığının kurumsal olarak sürmesini istediğini de dile getirmişti. Bu haberler ile de hayli gündeme gelmiştir.