No pasaran ne demek? No pasaran ya basta ne demek? No pasaran dövme, şiiri, Türkçe?

12.05.2022
No pasaran ne demek? No pasaran ya basta ne demek? No pasaran dövme, şiiri, Türkçe?

No pasaran ne demek? No pasaran ya basta ne demek? No pasaran dövme, şiiri, Türkçe?

“Geçmeyecekler”, en çok Fransa tarafından I. Dünya Savaşı’nda bir düşmana karşı bir pozisyonu savunma kararlılığını ifade etmek için kullanılan bir slogandır. Aynı zamanda İspanya İç Savaşı sırasında Cumhuriyetçi fraksiyon tarafından da kullanıldı.

Dolores İbarruri: ‘No pasaran!’

İspanya’da faşizme karşı mücadelenin en önünde yer aldı İbarruri. Meydanlarda sağ eli havada ‘No pasaran’ diye haykırırken, kadınları tüm gücüyle mücadelede yer almaya çağırdı. 100 binin üzerinde kadın, direnişin sürmesinde yaşamsal öneme sahip olan bütün işlerde yer alarak Madrid’i yönetti.

Erkek egemenliğine karşı durarak tarihten günümüze ışık tutan kadınlar, mücadelenin nasıl büyütüleceğini de öğretiyor bize. “La Pasionaria” (Tutku Çiçeği) adıyla nam salmış olan Dolores İbarruri de onlardan biri. Faşizme karşı en zorlu mücadelelerden biri İspanya’da İkinci Dünya Savaşı öncesinde faşist general Franco’ya karşı verilirken, direnişin en önünde yer aldı İbarruri.
1920’li yıllarda İspanya Komünist Partisi’nin ilk üyelerinden ve parti liderlerinden biri olan İbarruri’nin yaptığı konuşmalar, İspanya iç savaşı sırasında kadınları faşizme karşı mücadele için bir araya getirdi. Franco, Madrid kapılarına dayandığında radyodan sesi duyulan İbarruri sesleniyordu:

“Ayakta ölmek, dizlerinizin üzerinde yaşamaktan daha iyidir.”

Bu söz direnişin sloganı haline gelirken, İbarruri’nin konuşmaları direnişin sürmesinin en önemli nedenlerinden biri oldu.


Meydanlarda sağ yumruğu havada, “No pasaran!” (Geçit yok) diye haykıran İbarruri, sadece İspanya’nın değil tüm dünyanın faşizme karşı mücadele sembollerinden biri haline gelmiştir.