Optimal frenleme nedir?

04.03.2022

ABS fren sisteminin görevi temel olarak tekerleklerin kilitlenmesini engellemektir. Tekerleklerin kilitlenmesi engellenerek aracın durma mesafesi azaltılacağı gibi sürücünün direksiyon hakimiyetinin de korunması sağlanmış olur.

Motosiklette optimal frenleme nedir?

ABS fren sisteminin görevi temel olarak tekerleklerin kilitlenmesini engellemektir. Tekerleklerin kilitlenmesi engellenerek aracın durma mesafesi azaltılacağı gibi sürücünün direksiyon hakimiyetinin de korunması sağlanmış olur.

Motor öne doğru basınca arka freni biraz gevşetin ve ön frendeki sıkma kuvvetinizi artırarak kilitlemeden bir önceki sıkma noktasına ulaşın. Sola dönüş yapan vasıta şu an önünüzde olsa motorunuzu dik konumda tutun ve ileriye bakar şekilde yönlendirin.

Motosiklet sürerken frenlerin nasıl kullanılacağını öğrenmek bütün sürücüler için en önemli beceridir. En önemli nokta; kontrollü bir şekilde durmak için daima ön ve arka frenlere aynı anda basılması gerektiğidir. Bir dönüş sırasında, yalnızca çok hızlı gidiyorsanız frenleri kullanmalısınız. Her beceri gibi bu da bol alıştırma ile gelişecektir. Frenleri kullanma alıştırması yaptığınız ve yol koşullarına dikkat ettiğiniz sürece motosikletinizi güvenle kullanabilirsiniz.

Kontrollü Fren Yöntemi

Hızınıza bağlı olarak uygun zamanda frenlemeye başlamalısınız. Motosiklette güvenli frenleme için ortalama tepki süreniz yaklaşık 0,62 saniyedir. Yani çabuk karar vermelisiniz. Frenlerinizi kullandığınızda, ne kadar hızlı gidiyorsanız, tamamen durmanız da o kadar fazla zaman alacaktır. Bunu düşünerek önünüzdeki araçlarla aranızda güvenli bir mesafeyi korumalısınız. Yani gerektiğinde fren yapabilmek için her zaman çevrenizden ve etraftaki trafiğin farkında olun.

Motosikletinizde kilitlenme önleyici fren sistemi (ABS frenler) varsa, durma süreniz ve mesafeniz biraz daha kısa olabilir. Fren mesafeniz yol koşullarından da etkilenebilir. Çakıldan yapılmış veya yağmurlu havalardaki gibi kaygan yollar, durmak için gereken mesafeyi artıracaktır.

Kontrollü Durma Yöntemi

Gazı gevşeterek işe başlamalısınız. Yavaşlamak veya durmak istediğinizde gazı yavaşça motosikletin önüne doğru çevirin. Gazı bıraktığınızda motora gaz vermediğiniz için motosikletiniz doğal olarak yavaşlamaya başlayacaktır. Fren yaparken gazı kendinize doğru çevirirseniz, şanzıman ve fren balatalarınızı zorlar.

Sağ ayağınızla arka frene basın. Hızınızı azaltmak istediğinizde, arka fren koluna hafifçe basmak için parmağınızı kullanın. Bunun sebebi çok fazla kuvvet uygulamamak çünkü uygularsanız arka lastiğiniz kilitlenir ve kontrolü kaybetmenize neden olabilir.

Durdurmayı kolaylaştırmak için ön frenleri aynı anda 2 parmağınızla sıkın. Lastiği kilitleyip kontrolü kaybetmenize neden olabileceğinden, ön freni 4 parmağınızla sıkmaktan kaçının. Arka fren koluna basarken, ön fren kontrollerini yavaşça sıkmak için işaret ve orta parmağınızı kullanabilirsiniz. Duracağınız yere gelmeden önce birinci vitese geçin. Motosikletinizi en düşük vitese almak, sürüş sırasında sorunsuz bir kalkış ve durma yapmanıza yardımcı olur.

Bir Dönüş İçin Yavaşlamak

Dönüşünüze başlamadan önce gaz kelebeğini bırakın. Dönüşe girerken yavaşlamak için gazı yavaşça kendinizden uzağa çevirin. Hala dönüş yapabilmek için hızınızı durmayacak kadar azaltın. Frenleri kullanmanız gerekmiyorsa, fren lambalarını yakmak için arka frene hafifçe basın. Bu, diğer trafiğin daha fazla yavaşlayacağınızı bilmesini sağlar.

Daha fazla yavaşlamanız gerekiyorsa, frenleri önceden uygulamaya başlamalısınız. Bir dönüş sırasında gazınızı gevşetmek sizi yavaşlatmak için yeterli olacaktır ancak viraj darsa frenlere ihtiyacınız olabilir. Sağ ayağınızı arka fren kontrolüne hafifçe bastırın ve sağ elinizle ön fren kontrolünü sıkın. Çekişi ve kontrolü kaybetmemek için frenlere çok sert basmayın.

Dengenizi korumaya yardımcı olmak için dizlerinizi motosikletinizin gövdesine doğru sıkıştırın. Dönüşünüzü yaparken, dengenizi korumak için motosikletin o tarafına doğru eğilin ve gideceğiniz yöne bakmaya devam edin. Yavaş ve dar dönüşler sırasında vücudunuzu olabildiğince düz tutun ve motosikleti yalnızca dengenizi korumak için eğin. Dengede kalmak için dönüşten çıkarken hızlanın.

Farklı Yol Koşullarında Frenleme

Kaygan yüzeylerde normalde yapacağınızdan daha erken fren yapmanız gereklidir. Islak olan çakıl veya kaldırım yollar, dururken motosikletinizin çekişini kaybetmesine neden olabilir. Düzgün olmayan bir yoldaysanız özellikle çevrenizdeki trafiğe dikkat edin. Herhangi bir çarpışmayı önlemek için frenlerinizi erken uygulayın.

Kaymayı önlemek için mümkünse başka bir aracın lastik izlerinde sürün. Rögar kapağı gibi bir arabanın rahatça üzerinden geçebileceği şeyler bile motosikletin kontrolünü kaybetmeye neden olabilir. Sürüş sırasında bunların üzerlerinden çok hızlı geçmekten kaçının.

Gerekirse, durgun sudan bile geçerken gazı bırakın. Yolda duran sudan hızlı geçmek, suda tekerlek çekişini kaybetmenize ve su sıçramasına neden olacaktır. Önünüzdeki yol parlak görünüyorsa, yavaşlayın ve motosikleti mümkün olduğunca düz tutun. Motosikletin kontrolünü bu şekilde kaybederseniz, sorunu daha da kötüleştirebileceğinden orada frene basmayın.

Yokuşlarda Fren Taktiği

Bir yokuşta duruyorsanız frenlerinizi basılı tutun. Yokuş yukarı veya yokuş aşağı sürerken asla durmayın çünkü durursanız, motosiklet yokuş aşağı yuvarlanmaya başlar. Durduğunuzda, dengenizi korumak için motosikleti mümkün olduğunca tepeye doğru tutun. Ayrıca iki ayağınızı da yere basıp sadece ön freninizi kullanmayı deneyebilirsiniz, ancak daha dik yokuşlarda çekiş kaybedebilir.