Orhan Adibelli kimdir? Orhan Adıbelli Kimdir? Neler Yaptı?

27.06.2022
Orhan Adibelli kimdir? Orhan Adıbelli Kimdir? Neler Yaptı?

Orhan Adibelli kimdir? Orhan Adıbelli Kimdir? Neler Yaptı?

1970 doğumlu, Yozgatlı olan Orhan Adıbelli uzun yıllar Hollanda’da yaşamış, 2014 yılında eşi ve iki çocuğuyla Türkiye’ye dönmüş bir isimdi.

Hollanda ve Belçika’da oldukça yakından tanınan bir isim olan Orhan Adıbelli Türkiye’de adını Bünyan ilçesi Akmescit civarında bulunan ve Eras Holding tarafından ÇED raporu alınarak projesi hazır edilen Çimento Fabrikası projesiyle duyurmuştu.

Ruhsatla birlikte Eras Holding’e tek kalemde 14 milyon dolar ödeyen Orhan Adıbelli, Çimento Fabrikası’nın üzerine yapılacağı 761 bin metrekare araziyi ise Milli Emlak’tan 13 milyon liraya almıştı.

Sonrasında Kayseri-Malatya karayolu üzerindeki “Çimento Fabrikası” alanı üzerine de 20 milyon Euro’nun üzerinde para harcadı.

Hakkında uyuşturucu kaçakçılığı, çete üyeliği, Antwerp Limanı sisteminin hacklenmesi gibi birçok ciddi suçlamalar olan Orhan Adıbelli tabi ki uyuşturucu ticaretinden dolayı da birçok kez tutuklanmış, banka hesaplarına bloke konmuş, 15 yıl hapis ve 90 bin Euro para cezasına çarptırılmış birisiydi.

4 Ağustos 2020’de ise Kayseri’de Kocasinan ilçesine bağlı Mimarsinan Mahallesi, Tarsus sokakta bulunan iş yerinin bahçesinde öldürüldü.

Azemttirici Emrah Y. ise birkaç arkadaşıyla birlikte Gaziantep’ten Kayseri’ye gelip Talas ilçesinde ev kiralayıp yaklaşık 8 ay boyunca Orhan Adıbelli’yi izlediler. Bu arada evinin, aracının fotoğraflarını çekerek pusuya yattılar.

Emrah Y. Orhan Adıbelli’yi öldürdükten sonra Gaziantep’e döndü ancak çok geçemedi yakalandı.

Sonrasında bu cinayet için tam olarak 2 milyon Euro’ya anlaşıldığı söylenildi.

Emrah Y., bazı isimler verdi ve gözaltılar, sorgular, tutuklamalar geldi.