Polis mi astsubay mı, tercihiniz hangisi olur? Jandarma astsubay mı polis mi? Jandarma mı polis mi daha yetkili?

07.11.2023
Polis mi astsubay mı, tercihiniz hangisi olur? Jandarma astsubay mı polis mi? Jandarma mı polis mi daha yetkili?

Polis mi astsubay mı, tercihiniz hangisi olur? Jandarma astsubay mı polis mi? Jandarma mı polis mi daha yetkili? Soruları Arama motorlarında ve netbilge adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (netbilge.com) sizin için Polis mi astsubay mı, tercihiniz hangisi olur? Jandarma astsubay mı polis mi? Jandarma mı polis mi daha yetkili? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun Net Bilge bilgiler sizlerle.

İkisinin kıyaslamak mantıksızdır. Jandarmanın genel olarak görev ve sorumluluk alanı; Polis görev sahası dışı olup, bu alanlar il ve ilçe belediye hudutları haricinde kalan veya polis teşkilatı bulunmayan yerlerdir. Uzman çavuşluktan ayrılan askerler; infaz koruma memurluğu, katip, belediye personeli, güvenlik personeli, koruma personeli, zabıta, polis vb. pek çok benzer mesleğe ve kuruma memur olarak atanmaları mümkündür.

Sizler için bizlerde en net bilginin adresi, Net Bilge olarak Polis mi astsubay mı, tercihiniz hangisi olur? Jandarma astsubay mı polis mi? Jandarma mı polis mi daha yetkili? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

İşte Forumlarda bazı yorumlar şu şekilde:

  • “Tabii ki ordu kardeşim. Askeriye meslek değil sanattır.”
  • “İki tarafı da karşılaştırınca tabii ki Astsubaylık. Ama işin iç kısmından bakınca nasıldır bilemiyorum.”
  • “Askeriyede sadece sıralı amirlerine bağlı olursun adli vaka ile uğraşmazsın, görev tanımın bellidir. Polislik öyle değil. Maddi yönden ve saygınlık açısından da askerlik kesinlikle daha iyidir. Askeriyedeki sınıfına göre de değişir tabi.”
  • “Sınıfın ne kardeşim? Olay biraz da sana bağlı senin hangisine daha sıcak baktığına hangisini daha çok istediğine bağlı kişiden kişiye değişecek bir şey.”
  • “Asker kökenli bir ailede yetişmiş bir polis olarak kesinlikle polislik diyorum. Sebeplerine gelince şöyle anlatayım astsubay olursan genel itibariyle kırsalda olacaksın bir doğu bir batı şeklinde 5-6 defa doğu görevin olacak batıya gidersin 3-5 yıl kalmadan tekrar doğunun ücra bir yerine gidersin. ömrün tayinle geçecek polislikte doğu görevi genel olarak bir defa onu yapınca batıya gidip 15-20 yıl rahat kalabilirsin. Astsubay olarak doğuda ve batıda gittiğin yerler büyük ihtimalle kırsal bölge olacağından hastane imkanın yok acil bir durum olsa hastaneye yetişmen saatlerini alacak, çocukların eğitimi için okul desen yok, sosyal hayat için avm, cafe, mağaza, eğlence mekanı gibi imkanların olmayacak, resmi bir iş için banka ptt kargo vs ihtiyacın olduğunda il veya ilçeye gitmek için bölük komutanından izin alman gerekecek kafana göre görev yaptığın yeri terk edemezsin ama polis olarak tayin tercihi yaparken gideceği ilde devlet hastanesini bırak kaç tane özel hastane var kaç tane avm var kaç tane özel okul var sahili var mı vs hesabını yapar. Astsubay ilçeye verilince bayram eder ama polis ilçeye düşmek istemez yani askerin torpille geldiği yere poliste sürgün yeridir. Astsubay olarak gittiğin yerler hudut karakolu, üst bölge, dış karakol olma ihtimali de yüksek zaten oralara aile götüremezsin yıllarca aile özlemi çekersin ama polis olarak en kötü ilçede görev yaparsın. Astsubayda erler vardır mali değeri yüksek zimmetler vardır denetlemeler vardır ama poliste öyke birşey yok herkes profesyoneldir. Astsubay olarak sınır ötesi görevlerin olur ve bunun süresi olmaz. Yani askerlik gönül işidir vatana toprağa kendini adamaktır para için yapılmaz ama polislikle kıyaslanmaz o yönüyle. Son olarak maddi açıdan bakarsanda haliyle bir astsubayın maaşı polisin maaşından yüksektir.”
  • “Eğer 3600 kat sayısı polise söz verildiği gibi verilirse polis ol derim.”
  • “Asker olmak da polis olmak da gönül işidir. Ama bana göre asker olmak polisliğe göre daha çok gönül ister. Hayatını kırsalda geçirirsin, ileride evlenince hem eşin için hem de çocuğun için zor olur, okul, avm vs imkanlar kısıtlıdır. Polisler de bazı illerdeki ilçeler hariç daha merkezi yerde çalışır, hastane, okul imkanları fazladır.”
  • “Askeriyenin OYAK sistemi var ki emekli okurken çok güzel para veriyor. POLSAN’da pek bir şey yok. Çalışma saatleri daha sistemli.”
  • “Teknik astsubaylıksa tavsiye etmem emekli olana kadar doğuda görev yaparsın.”