Reese Witherspoon Kimdir? Kaç yaşında?

09.01.2023
Reese Witherspoon Kimdir? Kaç yaşında?

1983 senesinde, henüz 7 yaşındayken Witherspoon, yerel bir çiçekçi dükkanının reklamında göründü ve dört yıl sonra bir yetenek fuarına da katıldı.

Bu görünümler ona oyuncu olma güvenini verdi ve bu nedenle iyi bir öğrenci olmasına rağmen bir yıl sonra oyunculuk kariyeri yapmak için Stanford Üniversitesi’nden ayrıldı. Reese, üniversitede İngiliz Edebiyatı bölümünde okumuştu.

1991 yılında Reese Witherspoon ilk filmini ‘Aydaki Adam‘ ile yaptı ve kırsal kesimde yaşayan bir genci canlandırması film eleştirmenleri tarafından büyük beğeni topladı. Aynı yıl, Diane Keaton ile birlikte sadece televizyonda yayınlanan ‘Wildflower‘ filminde rol aldı. Ve ertesi yıl Reese, ‘Umutsuz Seçimler: Çocuğumu Kurtarmak‘ adlı başka bir TV filminde rol aldı.

Witherspoon, 1990‘ların başında ‘Return to Lonesome Drive‘ gibi bazı televizyon dizilerinde ve filmlerde yer aldı. Ve yine ‘A Far off Place‘ gibi Disney yapımlarında yer aldı.

Bununla birlikte, kariyeri 1996 yılında Mark Wahlberg ile birlikte ‘Fear‘ filminde rol aldığında ve daha sonra o yıl komedi-gerilim filmi ‘Freeway‘de Brooke Shields ile eşleştiğinde gerçekten başladı. Reese Witherspoon her iki film de başarılı oldu.

Reese Witherspoon film yapımcılığına da adım atan Akademi Ödüllü Amerikalı aktristir. Witherspoon oyunculuğa genç yaşlarda başladı ve televizyondaki, filmlerdeki ve mini dizilerdeki rolleriyle; Hollywood’da kendine yer edinmeyi başardı. Reese ‘Legally Blonde‘, ‘Sweet Home Alabama‘, ‘Four Christmases‘ ve daha birçok romantik komedi gibi filmlerdeki rolleri ile ünlüdür.

Bununla birlikte, onu kariyeri boyunca ‘Walk the Line‘, ‘Wild‘, ‘Vanity Fair‘ ve ‘Rendition‘ gibi yoğun filmlerde muazzam performanslar sergilediği için Reese Witherspoon’u romantik komedi uzmanı olarak görmek yanlış olur. Reese Witherspoon, ticari başarı ve eleştirel beğeni arasında başarılı bir denge kurmuş nadir aktrislerden biridir.

Bu yüzden kendisinin Hollywood’un en hesaplı yıldızları arasında sayılması sürpriz değil.Reese Witherspoon ayrıca dünya çapında çocuk ve kadın hakları savunucusu olmuştur ve Çocuk Savunma Fonu ile aktif olarak ilgilenmektedir.

Reese Witherspoon’un Hollywood’un en büyük yıldızlarından biri olduğunu ve film yelpazesinin nesiller boyu izleyicileri büyülemeye devam edeceğini söylemek abartı olmaz. Reese Witherspoon’u daha yakından tanıyalım.

Laura Jeanne Reese Witherspoon, 22 Mart 1976 tarihinde ABD’nin Güney Louisiana eyaletinde New Orleans’ta bulunan Southern Baptist Hastanesinde John Draper Witherspoon ve Mary Elizabeth’in çocuğu olarak dünyaya geldi. Witherspoon’un babası ABD ordusunda yarbaydı, annesi ise Vanderbilt Üniversitesi’nde hemşirelik profesörü olarak çalıştı.

Reese Witherspoon’un babası, erken çocukluk döneminde Batı Almanya olarak bilinen bölgede görev yaptı.

Ve aile, Nashville, Tennessee’ye ancak 4 yaşındayken döndü. Reese, Harpeth Akademisi’nde okudu ve daha sonra Harpeth Hall Okulu’nda okumaya devam etti. Reese Witherspoon, ikinci okulda bir amigo kızdı.