Cambaza bak Rıfat Telgezer kimdir, nerelidir? Rıfat Telgezer hayatı, hikayesi?

01.12.2023
Cambaza bak Rıfat Telgezer kimdir, nerelidir? Rıfat Telgezer hayatı, hikayesi?

Cambaza bak Rıfat Telgezer kimdir, nerelidir? Rıfat Telgezer hayatı, hikayesi? Soruları Arama motorlarında ve netbilge adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (netbilge.com) sizin için Cambaza bak Rıfat Telgezer kimdir, nerelidir? Rıfat Telgezer hayatı, hikayesi? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun Net Bilge bilgiler sizlerle.

1913 yılında Adana’da doğan Rıfat Telgezer, 14-15 yaşlarındayken Amerikalı kadın Miss Brown’un açtığı spor okulunda trapez, barfiks, amuda kalkma gibi jimnastik dersleri aldı. Askerlik hizmetini tamamladıktan sonra Ankara’ya yerleşen Telgezer, Develili Halil adında bir ustadan tel çıkmayı, tel üzerinde yürümeyi öğrendi. Bir süre sonra yaptığı zorlu hareketlerle ustasını geride bırakarak tel üzerinde profesyonel bir yaşama adım attı. Bu süreçte Türkiye’yi dolaşarak çeşitli gösterilerde bulundu, farklı illerde yeteneklerini sergiledi.

1942 yılında İstanbul’a yerleşen Telgezer, uzun zamandır hayalini kurduğu sirk şeklindeki büyük bir çadır içinde cambazhanesini kurdu. İstanbul’un eğlence hayatına ses sanatçılarından dansçılara, güldürü ustalarından akrobatlara geniş bir sanatçı kadrosuyla renk kattı. Bu dönemde birçok ünlü sanatçı, Rıfat Telgezer’in cambazhanesinde profesyonel kariyerlerine başladı.

1959 yılında kazandığı paralarla 1750 kişilik, brandadan üstü kapalı yeni bir çadır yaptıran Telgezer, Bakırköy Yenimahalle’de gösterilerine devam etti. Daha sonra çadırını Bakırköy Zuhuratbaba’daki lunaparka taşıdı. Ancak televizyonun yaygınlaşması ve açık hava etkinliklerine olan ilginin azalmasıyla birlikte, cambazhaneye olan ilgi de azaldı. Bu nedenle Rıfat Telgezer, cambazhanesini kapatmak zorunda kaldı.

Cambazhaneyi kapattıktan bir süre sonra eline büyük bir makas alarak çadırı kesip parçalamaya başladı. Böylece cambazhane tarihe karıştı. Rıfat Telgezer, son yıllarını kalp yetmezliği ve yüksek tansiyon sorunlarıyla mücadele ederek, eşi Melek Hanım’la birlikte Kuçukçekmece’deki bir apartmanda geçirdi. 1997 yılında 84 yaşında yaşama veda etti. Esenyurt’taki mezarında “Rıfat Telgezer, Akrobat ve Cambaz” yazmaktadır. Sizler için bizlerde en net bilginin adresi, Net Bilge olarak Cambaza bak Rıfat Telgezer kimdir, nerelidir? Rıfat Telgezer hayatı, hikayesi? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.