Rıza Kayaalp kimdir? Nereli? Rıza Kayaalp Eşi, Babası kimdir?

14.09.2022
Rıza Kayaalp kimdir? Nereli? Rıza Kayaalp Eşi, Babası kimdir?

Rıza Kayaalp kimdir? Nereli? Rıza Kayaalp Eşi, Babası kimdir?

Dünya Güreş Şampiyonası’nda şampiyon olan Rıza Kayaalp, bu sonuçla 5. kez dünya şampiyonluğunu elde etti ve bunu yaşayan ilk Türk güreşçi oldu. Grekoromen 130 kiloda mücadele eden sporcu, Yozgat Bozok Üniversitesi Senatosu tarafından 2020 yılında başarılı sporcu dalında “Üstün Hizmet Ödülü”ne layık görüldü. Çok sayıda madalya kazanan milli sporcu İlk uluslararası madalyasını Yıldızlar kategorisinde 2005 Yılında Arnavutluk Tiran şehrinde 100 kiloda tüm rakiplerini yenerek Yıldızlar Avrupa Şampiyonu olarak kazanmıştı.

Rıza Kayaalp 10 Ekim 1989 tarihinde Yozgat’ın Kavurgalı köyünde dünyaya geldi. İlkokul eğitiminin ardından 2000 yılında Yozgat Güreş Eğitim Merkezi’nde (GEM) Aydın Dal, Mustafa Doğan ve Mustafa Başer gözetiminde Grekoromen Stilde güreşe başladı.

İlk uluslararası madalyasını Yıldızlar kategorisinde 2005 Yılında Arnavutluk Tiran şehrinde 100 kiloda tüm rakiplerini yenerek Yıldızlar Avrupa Şampiyonu olarak kazandı. Aynı yıl Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübüne transfer olarak Olimpiyat Şampiyonu olan Mehmet Akif Pirim’in gözetimde hem sporda hem de eğitim alanında hızla basamakları tırmanan Kayaalp, 2006 yılında liseden mezun olduktan sonra, Aksaray Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunu kazanarak bu okuldan da mezun oldu.

İlk Uluslararası madalyasını Yozgat GEM’de alan Kayaalp, Lise yıllarında ASKİ Güreş kulübüne transfer oldu. ASKİ’de, Teknik direktörlük yapan Mehmet Akif Pirim’in elinde yetişti. Çocukluğundan beri güreşin içinde büyüyen Kayaalp, Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonalarında sayısız madalya aldı. Dünya Güreş Birliği tarafından dünyanın en iyi güreşçisi seçildi.

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda grekoromen stil 130 kiloda gümüş madalyanın sahibi oldu.

2020 Yaz Olimpiyatları’nda grekoromen stil 130 kiloda Rıza Kayaalp, İranlı Amin Mirzazadeh’i 7-2 yenerek bronz madalyanın sahibi oldu. Rıza Kayaalp, ilk tur mücadelesinde Litvanya’dan Mantas Knystautas’ı 5-1 mağlup ederek çeyrek finale yükselmişti. Bu turda da Alman Eduard Popp’u 6-2 yenen Kayaalp, adını yarı finale yazdırmıştı. Kübalı Mijain Lopez Nunez ile yarı finalde karşılaştı. Maçı 2-0 ihtar paunları ile kaybeden Kayaalp, bronz madalya maçında İranlı Amin Mirzazadeh’yi 7-2 yenerek bronz madalyanın sahibi oldu. Millî sporcu, Hamit Kaplan’ın ardından üç olimpiyatta da madalya kazanan ikinci Türk güreşçi oldu.

Yozgat Bozok Üniversitesi Senatosu tarafından 2020 yılında başarılı sporcu dalında “Üstün Hizmet Ödülü”ne layık görülen Rıza Kayaalp, ödülünü Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ’dan aldı. Dünya Güreş Birliğinin 2022 yılında sıralama turlarının ilki olarak İstanbul Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’nde düzenlenen 2022 Vehbi Emre & Hamit Kaplan Turnuvası’nda erkekler grekoromen 130 kiloda bronz madalya maçında Polonyalı Rafal Krajewski’yi 8-0 yenerek bronz madalya kazandı.

Macaristan’ın Budapeşte kentinde düzenlenen 2022 Avrupa Güreş Şampiyonası’nda grekoromen stilde 130 kg’da finalde İtalya adına yarışan Danila Sotnikov’u 4-0 mağlup etti ve kariyerinin 11. Avrupa şampiyonluğunu kazandı. Dünya Güreş Birliğinin 2022 yılında sıralama turlarının üçüncüsü olarak İtalya’nın Roma kentinde düzenlenen 2022 Matteo Pellicone Güreş Turnuvası’nda erkekler grekoromen 130 kiloda finalde Azerbaycan adına yarışan Sabah Shariati’yi 4-0 yenerek altın madalya kazandı.