Kadınlarda saç gülü nasıl düzelir? Saç gülü erkek nasıl düzelir?

03.11.2023
Kadınlarda saç gülü nasıl düzelir? Saç gülü erkek nasıl düzelir?

Saç gül saç dönmesi nedir? Nasıl düzeltilir? Tedavisi var mı?

Saç döneri, anne karnında bebeğin saç kıl köklerinin ters yönde oluşmasıyla meydana gelen bir problemdir. Saç dönmesi saçın ters bir şekilde kıvrılarak çıkmasına sebep olur. Bu problemin genellikle başın ön kısmında daha çok görüldüğü gözlenmiştir. Daha çok erkeklerde ortaya çıktığı bilinmektedir. Saçın sürekli olarak kazıtılmasının ardından az da olsa bu problemin düzeldiği görülmüştür. Uzamaya başlayan saçı ters istikamette tarayarak da saç alıştırılmaya çalışılmalıdır.

Saç gülü, kişilerde sonradan gelişen bir durum değil, doğuştan gelir. Doğum anında saç dönmesi görülürken, doğum sonrası bu durumun meydana gelmediği tespit edilmiştir. Saç gülü, saçın tek bir bölgesinde ortaya çıkabileceği gibi farklı bölgelerde ayrı ayrı da görülebilir. Saç gülü sorunundan kurtulmak amacıyla saçların tıraş edilmesi düşünülebilir, ancak bu kesin bir çözüm değildir. Saç uzadıkça aynı bölgede saç gülünün tekrar oluşma ihtimali gözlenmektedir. Dolayısıyla, saçları tıraş etmek kalıcı bir çözüm sunmamaktadır.

Saç gülü, dönek, saçta ters çıkış tedavisi? Kadınlarda saç gülü nasıl düzelir? Saç gülü operasyonu? Saç gülü erkek nasıl düzelir?

Saç döneğinden kurtulmak için insanların tercihleri genel olarak saçı kazıtmaktır. Fakat bu durum kesin çözüm içermemektedir. Çünkü saç uzamaya başladığında tekrarda aynı problem oluşabilmektedir. Bazı insanlar ise bu sorunu çözmek için saçlarını uzatmayı tercih etmektedirler. Eğer ki çok belirgin değilse çocukluk döneminde kendiliğinden kaybolmaktadır. Fakat bu durum tamamen genetik bir durumdur ve bu nedenle engellenmesi çok fazla mümkün olamamaktadır. Saç dönmesi için saçları kazıtmak anlık çözüm gibi gözükse de saçlar uzadığında tekrar aynı durum ortaya çıkar. Saç gülünün düzeltilmesi için uygulanan belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Bunların ilki saç dönmesi görülen kısma saç ektirmektir. Böylelikle diğer saçların bulunduğu yerin ters istikametinde yer alan saç döneğinin bulunduğu bölge kamufle edilmiş olacaktır. Bu yöntem her ne kadar tedavi edici gözükmese de, görünüm açısından saç dönmesi olan kısmın diğer saçlarla aynı doğrultuda bulunarak uyum sağlamasına yardımcı olacaktır. Bir diğer yöntem de saç döneğinin hafif görüldüğü kişiler için uygundur. Bu da saçın ters yöne doğru taranarak alıştırılmasıdır. En kalıcı yöntem ise, uzmanların uygulayacağı basit bir operasyonla saç dönerini yok etmektir.

Bu durum doğuştan oluştuğu için operasyon haricinde kalıcı çözümler sunmak pek mümkün olmamaktadır. Kısa saçlarda daha belirgin gözüken saç döneri, görüntü olarak bazı kişilere rahatsızlık verebilmektedir. Fakat sağlığı tehdit edecek bir durum değildir. Amerika merkezli bir kuruluş olan Ulusal İnsan Genomu Araştırma Enstitüsü‘ne (National Human Genome Research Institute) göre, insan nüfusunun %5’inde çift saç gülü var. Söz konusu ikinci saç gülü, birincisinden birkaç santim uzaklıkta (tepe noktasında) veya alın kısmına yakın ön saç çizgisinde olabilir. Bununla birlikte, saçın ön kısmında çıkan dönerler, saça şekil verilmesini zorlaştırır. Bunun nedeni, saç tellerinin geri kalanından farklı olarak dikey pozisyonda uzamasıdır.

Saç gülü hem erkekler de hem de kadınlarda görülür. Daha önce de belirtildiği gibi, kadınların saçlarının uzun olması nedeniyle, erkeklere nazaran saç gülleri daha az belirgindir. Annenizde veya babanızda olmaması bu durumun kalıtsal olmadığı anlamına gelmez. Sizin hiç tanışma fırsatı bulamadığınız birkaç kuşak öncesindeki kan bağınız olan bir yakınızdan bile bu özelliği almış olabilirsiniz. Halk arasında, taç bölgesinde çift saç gülü olanların daha zeki, yetenekli veya geleceklerinin parlak olduğu söylenir. Söz konusu iddialar, gerçeklikten uzak şehir efsaneleridir.

Saç gülünü kamufle etmek sizi rahatlatabilir. Örneğin Şapkalar, bandanalar ve saç bantları gibi temel aksesuarlar hem yeni bir tarz oluşturmanızı hem de saç dönerinizi gizlemenizi sağlayabilir. Bunun dışında Saçlarınızı uzatın veya Saçlarınızı kısa kestirin olmadı Saç şekillendiricileri alet ve ürünleri kullanmayı deneyin.