Sara Pardo kimdir? Sara Pardo aslen nereli? Kaç yaşında?

02.09.2022
Sara Pardo kimdir? Sara Pardo aslen nereli? Kaç yaşında?

Sara Pardo kimdir? Sara Pardo aslen nereli? Kaç yaşında? Sara Pardo Bernal, Sara Pardo garcia, Sara Pardo herrera, Sara Pardo instagram

İzmir doğumlu Sara Pardo, kendisine yakıştırılan “İzmir aşığı” sıfatını fazlasıyla hak ediyor. 1960’lı yıllardan bu yana eşi Jaki Pardo ile birlikte turizm sektörünün tam kalbinde yer alan Pardo, 2000 yılına kadar profesyonel tur rehberi olarak çalıştı.

1940 yılında İzmir’de doğan araştırmacı, yazar, rehber Sara Bencuya Pardo, turizmci eşi Jaki Pardo ile Alber Pardo (diş hekimi) ve Prof. Dr. Sonia Amado (Psikolog) adında iki çocuk ve 3 torun sahibidir.

40 yıl turizm rehberlik yaptı. Buna ek olarak 1998-2006 yıllarında Yahudi cemaati yönetiminde çalıştı; üç havranın restorasyon çalışmalarını organize etti; cemaatin binlerce din kitabı ve değerli tekstil ürünlerini korumaya aldı.

İzmir tarihi ve Yahudi Kültürü üzerine konferanslar, paneller, seminerler ve STK yararına kent gezilerini düzenler ve katılır.

Göç bölgelerinde kent bilincini, sevgisini aşılamak; sanata teşvik etmek için çalışmalar yapar, sponsor olur. IW 244.Bölge Federasyonu, “Ege IW Kulübü” ve “Cam Merkezi Barış Çocuk Senfoni Orkestrası Derneği’nin” kurucu üyesidir.

Yazar resmî makamlardan; hahambaşılıktan; STK, kulüp, dernek ve okul yönetimlerinden; uluslararası kuruluşlardan çok sayıda ödüle layık görüldü. Eserleri: ‘Sevgili İzmir Beni Tanı – Dünden Yarına İzmir Yahudileri (2008)’; Çocuklar için çizgi romanları ‘Efes, Arının Gizemi (2010)’; ‘Öykülerin İzinde Smyrna’dan İzmir’e (2014)’ ve ‘Evvel Zaman İçinde Bergama (2016)’ 

Sara Pardo, Azınlıklar & Etnik Gruplar, Başvuru Kitapları, Çocuk & Gençlik kategorilerinde eserler yazmış popüler bir yazardır.

Başlıca kitapları alfabetik sırayla; Dünden Yarına İzmir Yahudileri – Sevgili İzmir Beni Tanı , Efes: Arının Gizemi, Efeso (İspanyolca), Efeso (İtalyanca), Ephese : Le Mystere De L’Abeille, Ephesos olarak sayılabilir.

Sara Pardo kitapları; Arkeoloji ve Sanat Yayınları, Desen Yayınları, Etki Yayınları, Tudem Yayınları aracılığıyla kitapseverlerle buluşmuştur.

Sara Pardo tarafından yazılan son kitap “Öykülerin İzinde Smyrna’dan İzmir’e”, Desen Yayınları tarafından okurların beğenisine sunulmuştur.