Sarı çizmeli Mehmet Ağa kimdir? Sarı çizmeli Mehmet Ağa kimin fıkrası?

08.07.2022
Sarı çizmeli Mehmet Ağa kimdir? Sarı çizmeli Mehmet Ağa kimin fıkrası?

Sarı çizmeli Mehmet Ağa kimdir? Sarı çizmeli Mehmet Ağa kimin fıkrası?

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa (Fıkralar) – Yusuf Ziya Ortaç | Nadir Kitap.

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa‘nın mezarı Lefkoşa yakınlarındaki Göçeri köyünde bulunmaktadır. Osmanlı’da yetkililer Mehmet Ağa‘ya Kıbrıs Girne’de toprak vermiştir. 5 kardeşi ile göç eden Mehmet Ağa, aslen Yörük Türkmenidir. Yörüklerin konargöçer hayatlarından esinlenerek kendisine verilen köyün adına da Göçeri demiştir.

Çıktığı zaman müzik dünyasını altüst eden şarkısı Sarı Çizmeli Mehmet Ağa gerçek bir yaşamöyküsünü anlatıyor. Şarkının kahramanı ebedi adresinde, KKTC’nin Göçeri köyünde yatıyor. Torunu ve torununun torunları hâlâ aramızda. Barış Manço’nun 1979 yılında meşhur ettiği Sarı Çizmeli gerçek bir insan.

Barış Manço, Türk sanatçı; aranjör, şarkıcı, besteci, söz yazarı, TV programı yapımcısı ve sunucusu, köşe yazarı Devlet Sanatçısı ve kültür elçisi. Türkiye’de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılır.

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa kaç yaşında?

sarı çizmeli mehmet ağa kimdir ile ilgili görsel sonucu

1810, Karaman – Ö. 1920, Göçeri köyü / Girne / Kıbrıs). Yörük Türkmenlerindendir. Barış Manço’nun 1979 yılında Sarı Çizmeli Mehmet Ağa şarkısıyla tanıttığı Mehmet Ağa, aslen Karamanlı bir toprak ağasıyken, Osmanlı Dönemi yetkilileri Mehmet Ağa‘yı çağırarak Kıbrıs Girne’de büyük bir arsa vermişler.