Sayek nedir? Sayek ne demek? Sayek’in anlamı ne? Sayek ailesi İskenderun?

15.10.2021
Sayek nedir? Sayek ne demek? Sayek’in anlamı ne? Sayek ailesi İskenderun?

Sayek nedir? Sayek ne demek? Sayek’in anlamı ne? Sayek ailesi İskenderun? Soruları Arama motorlarında ve netbilge adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (netbilge.com) sizin için Sayek nedir? Sayek ne demek? Sayek’in anlamı ne? Sayek ailesi İskenderun? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun Net Bilge bilgiler sizlerle.

Sayek sözcüğü hakkında kesin bir bilgi yok.

Ancak glosbe adlı çeviri sitesinde Suriye adaçayı şeklinde bir tanım gözüküyor.

Glosbe’ye göre bu sözcük Zazaca bir kelime. CHP’de Genel Başkan Yardımcılığı, Milletvekilliği, Genel Sekreterlik gibi görevlerde bulunan, akademisyen Selin Saye Böke’nin evlilik öncesi soyadıdır.  

Selin Sayek Böke’nin soyadının birinci maddedeki tanımla alakalı olup olmadığı bilinmemekle birlikte Böke’nin babası Prof.Dr. İskender Sayek, İskenderunlu’dur. İlk maddedeki “Suriye Adaçayı” tanımı, İskenderun’un tarihsel ve kültürel anlamda Suriye ile bire bir ilişki içerisinde olmasından dolayı, tanımın doğruluğu hakkında fikir yürütme yolu açabilir.

Sizler için bizlerde en net bilginin adresi, Net Bilge olarak Sayek nedir? Sayek ne demek? Sayek’in anlamı ne? Sayek ailesi İskenderun? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

İskender Sayek kimdir?

İskender Sayek, 1944 yılında İskenderun’da doğmuş bir Türk profesör doktordur. Eğitim hayatına Talas Amerikan Okulu’nda başlayan Sayek, lise eğitimini Tarsus Amerikan Koleji’nde tamamlamıştır. Ardından, 1964-1970 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yüksek öğrenimini tamamlayarak, aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda asistan olarak göreve başlamıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan State University of New York at Buffalo’da 1971-1976 yılları arasında Genel Cerrahi eğitimini tamamlamıştır.

1976 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi olarak göreve başlayan Sayek, 1981’de Genel Cerrahi Doçenti unvanını, 1988’de ise Profesör unvanını kazanmıştır. 1991 yılından bu yana aynı anabilim dalının başkanlığını yapmaktadır. Sayek, yerli ve yabancı dergilerde yayınlanmış 130’dan fazla bilimsel makaleye imza atmıştır. Ayrıca, American College of Surgeons, Surgical Infection Society-Europe ve International Gastro-Surgical Club gibi uluslararası cerrahi derneklerinin üyeliği bulunmaktadır. Ulusal Cerrahi Derneği ve Ankara Cerrahi Derneği üyeliğinin yanı sıra birçok ulusal derneğe de üyedir.

Surgical Infection Society-Europe’nin yönetim kurulu üyeliği de yapmış olan Sayek, 1997-1998 döneminde başkanlık görevini üstlenmiştir. Ayrıca, birçok tıp dergisinin yayın kurullarında da görev almıştır. Hacettepe Tıp Fakültesi Yönetim Kurulu üyeliği ve Dekan Yardımcılığı gibi önemli görevleri de üstlenmiştir. 1984 yılında TÜBİTAK Teşvik Ödülü’ne layık görülen Sayek, çeşitli kongrelerde de çalışmaları nedeniyle ödüller kazanmıştır.

1994 yılından itibaren Türk Tabipler Birliği Eğitim Kolu Başkanlığı’nı sürdüren Sayek, mezuniyet öncesi ve sonrası tıp eğitimi, cerrahi enfeksiyonlar, beslenme desteği, kritik hasta bakımı, kist hidatik, onkolojik cerrahi, travma ve cerrahi araştırma gibi alanlarda özel ilgi göstermektedir. Ayrıca, İngilizce ve Arapça dillerini bilmektedir ve iki çocuk babasıdır.

Özellikle Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri genel cerrahi anabilim dalı başkanlığı ve tıp fakültesi dekanlığı gibi önemli görevleri de üstlenmiş olan Sayek, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ilk mezunlarından biridir. Aynı zamanda, Türk Tabipler Birliği’nin eski başkanı olan Dr. Füsun Sayek ile uzun yıllar süren bir evlilikleri olmuştur. Siyasetçi ve ekonomist Selin Sayek Böke’nin babasıdır. Sayek, Ortodoks Hristiyan bir ailenin mensubudur ve Hacettepe Üniversitesi rektörlük seçimlerinde en fazla ikinci oyu almıştır.