Şebnem Korur Fidancı babası kimdir?

01.12.2023
Şebnem Korur Fidancı babası kimdir?

Şebnem Korur Fidancı babası kimdir?

Rasime Şebnem Korur Fincancı 1959 İstanbul doğumludur.

Eğitimini Kadıköy Maarif Koleji ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamlayan Şebnem Korur Fincancı, adli tıp, işkencenin saptanması ve rehabilitasyonu alanlarında uzman bir doktordur.

İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Adli Tıp Uzmanları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Ceza Hukuku Araştırmaları Derneğinin kurucu üyesidir.

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli olmak üzere iktidar kanadınca hedef gösterilen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, İstanbul’da gözaltına alındı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kimyasal silah kullandığına dair iddianın araştırılması gerektiğini dile getirmesinin ardından hakkında soruşturma başlatılan Fincancı, sözlerinin basın meslek ilkelerine uymayacak şekilde çarpıtıldığını söylemişti. Fincancı’nın ifade vermek için savcılıktan haber beklediği, ancak gözaltı işleminin buna rağmen ani bir şekilde sabah saatlerinde polis baskınıyla gerçekleştirildiği bildirildi.

Bu sırada halkın vergileriyle yayın yapan devlet kurumu TRT başta olmak üzere kimi medya kuruluşları, Fincancı’nın evinde yapılan aramada tabanca, kalaşnikof mermisi ve ‘örgütsel el kitabı’ çıktığını iddia etti.

Fincancı’nın avukatı ve polis aramasına eşlik eden avukat Meriç Eyüpoğlu, Gerçek Gündem’e verdiği demeçte müvekkilinin babasının ve dedesinin asker olduğu bilgisini paylaştıktan sonra şunları kaydetti: “Şebnem Korur Fincancı’nın babası ve dedesi asker. Ailede kuşaklar boyu askerler var. Bu nedenle de babasının da dedesinin de ruhsatlı silahı var. Somut olaydaki mermiler, babasının kullandırma ve bulundurma ruhsatına sahip olduğu bir tüfeğe ait. 2008’de babasının vefatından sonra tüfeği ve bulabildiği mermileri evine en yakın karakola giderek teslim ediyor. Teslim tutanağı da var. Bulunan mermi o sırada gözden kaçıyor. 14 yıl geçmiş aradan, hatırlamıyor bile, kıyıda köşede kalmış. Dolayısıyla kendisiyle bir ilgisi yok kaldı ki Adli Tıp’ta ateşli silahlar dersi veren biri kendisi. O yüzden materyaller de olabiliyor yanında.”

Polis aramasına eşlik ettiğini dile getiren Eyüboğlu, ‘örgütsel kitap’la ilgili de “Tutanağı da gördüm. Herhangi bir yasak yayın kategorisinde olan yayın evden çıkmadı. Kesinlikle yalan” ifadesini kullandı.