Şebnem Korur Fidancı kimdir, nerelidir, kaç yaşında? Şebnem Korur Fidancı eşi kimdir?

01.12.2023
Şebnem Korur Fidancı kimdir, nerelidir, kaç yaşında? Şebnem Korur Fidancı eşi kimdir?

Şebnem Korur Fidancı kimdir, nerelidir, kaç yaşında? Şebnem Korur Fidancı eşi kimdir? Soruları Arama motorlarında ve netbilge adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (netbilge.com) sizin için Şebnem Korur Fidancı kimdir, nerelidir, kaç yaşında? Şebnem Korur Fidancı eşi kimdir? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun Net Bilge bilgiler sizlerle.

Şebnem Korur, 1959 yılında İstanbul, Kartal’da doğdu. Aktivist bir kişilik olan Korur, politik konulara ilgi duyan annesinin etkisi altında büyüdü. Hukuk fakültesi mezunu olan babasına büyük bir hayranlık duyuyordu. Şebnem Korur’un farkındalığı, babasının anlattığı öykülerle başladı.

1970-1977 yılları arasında Kadıköy Maarif Koleji’nde eğitim aldı. Sayılar ve matematik konusundaki yeteneğine rağmen, öğretmenlerinin yönlendirmesiyle 1977 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne girdi. Üniversite yıllarında otoriteye karşı duruşundan ödün vermedi; üniversite kulüplerinin açılması ve tıp eğitiminin geliştirilmesi için çaba harcadı.

1983 yılında mezun olduktan hemen sonra meslek örgütüne üye oldu ve Gaziantep Tabakhane Verem Savaş Dispanseri’nde mesleğe başladı. 1985 yılında Konya’da birinci basamak tanı ve tedavi hekimi olarak zorunlu hizmetini tamamladı. Mecburi hizmet süresince ailesinden destek alarak kızının bakımını üstlendi.

Hekimliği bir meslek değil, bir yaşam biçimi olarak gören Korur, insan odaklı bir tutum benimsemeyi seçtiğinde bu prensibi öğrendiğini belirtir. Gaziantep’te hekimlik yıllarında birçok deneyim biriktirdi, ancak çözümsüz durumlar karşısında hissettiği çaresizliği anlatır. Hayatının en değerli şeylerini kızının anneliği ve insan hakları alanındaki çalışmaları olarak tanımlar.

Uzmanlık eğitimini 1985-1987 yılları arasında Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu’nda tamamladı. Asistan hekimlik sürecinde karşılaştığı mobbinge rağmen, haksızlığa boyun eğmeyen kişiliği ile bilinir. 1992 yılına kadar Adli Tıp Kurumu’nda adli tıp uzmanı olarak çalıştı. Hakikat ve adaletin iyileştirici gücüne inandı, hekimlerin tanı koyarak gerçeği ortaya çıkarmada büyük sorumluluk taşıdığına inandı ve bu değerlerle hekimlik pratiğini sürdürdü.

1990 yılında adli tıp doçenti unvanını aldı. İki yıl sonra İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak göreve başladı. İnsan hakları ihlalleri, işkencenin tanınması, kimyasal silahların sağlık sorunlarına yol açması, açlık grevleri, aile içi/partner cinsel şiddet, çocuk istismarı, post-mortem interval (ölüm zamanı) gibi alanlarda çalıştı. Sonraki yıllarda kurumun çeşitli kurullarında ek görevler üstlendi.

Ölüm olaylarındaki adli tıbbın rolünü, toplumsal sorumluluğunu ve adli tıp uzmanının yükümlülüklerini sorgulayan Korur, standart kabul edilen kalıpların bilimsel literatürle çelişkisini anlatmaktan asla vazgeçmedi.

Hastaları ve öğrencileri onun için çok değerliydi; kitaplar yaşamının bir parçasıydı ve çay vazgeçilmezdi. Genç hekimlerde her zaman merak uyandırdı. Hekimlik konuşurken gözlerindeki parlaklığı görmemek imkansızdı. Kadına yönelik şiddete tıbbi yaklaşım konusunda önemli çalışmaları olan bir bilim insanıydı.

Arkeoloji sevgisi nedeniyle İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü’nde lisans eğitimi aldı. İşi nedeniyle, yurtiçinde ve yurtdışında geçen hayatında her zaman İstanbul’a, Kadıköy’e, evine ve kedilere dönmeyi özledi.

Kamuoyunda “Barış Bildirisi” olarak bilinen ve “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı metnin 2.122 imzacısından biri olan Korur, Ocak 2019’da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’ndan zorunlu olarak emekli oldu ve sevdiği öğrencileri ile asistanlarından ayrıldı.

Sizler için bizlerde en net bilginin adresi, Net Bilge olarak Şebnem Korur Fidancı kimdir, nerelidir, kaç yaşında? Şebnem Korur Fidancı eşi kimdir? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Andropoz dizisi Ahu Kimdir? Andropoz Melisa Dilber Kimdir? Kaç yaşında, nereli?

Melissa Dilber 7 Ekim 1997 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Eğitimini Ankara TED Koleji ve New York Stella Adler Studio of Acting’te tamamlamıştır. Günümüzde 25 yaşında olan oyuncu Melissa Dilber terazi burcudur. Yaşamını İstanbul, Londra ve New York arasında sürdürmektedir. Merih isminde kendi gibi oyuncu bir ikiz kız kardeşi bulunmaktadır. İki kız kardeş Andropoz dizisinde rol almaktadır.

Başrollerinde Engin Günaydın, Tamer Karadağlı gibi isimlerin oynadığı Netflix orijinal dizisi Andropoz’un en çok dikkat çeken isimleri ikizler Ahu ve Asu Timuçin karakterleri oluyor.

Şahinde ve Mahmut Timuçin çiftinin bekar ve müzmin kızları olan Ahu ile Asu, kasabanın güzel ve bir o kadar da tehlikeli iki kızıdır. Kızlar, gözlerine kestirdikleri erkekleri tavlıyor, sonrasında ise babalarının hışmına bırakıyorlar. Kızlarına ilgi duyan erkekleri tek tek yakalyarak tartaklayan belalı baba Mahmut Timuçin’in en son kurbanı Yusuf Tuhafiyenin sahibi oluyor.

Türk dizileri arasında yer alan Andropoz’un yaramaz ikizlerini kimlerin canlandırdığı ve isimlerinin ne olduğu diziyi izleyen meraklı seyirci tarafından merak ediliyor. Psikopat bir anne ve babanın yerinde duramayan yaramaz ikizleri dizide Yusuf’un hayatını alt üst edecekti. Peki, Andropoz İkizler isimleri Ahu ve Asu kimdir?

MELİSSA DİLBER KİMDİR?

Andropoz dizisinin “Ahu”su Melissa Dilber 7 Ekim 1997 tarihinde Ankara’da doğdu. TED Ankara Koleji Mezunu’dur. Mezuniyetin ardından, Amerika New York’a taşınmış, New York’ta Stella Adler Studio of Acting’de 3 sene oyunculuk eğitimi almıştır. Daha sonra yine New York’ta Biz Bırakınca gibi özgün oyunlardan Martı gibi klasiklere kadar bir çok farklı tiyatro oyununda sahne almıştır.

John Gould Rubin gibi tiyatro yönetmenleri ile çalışan Dilber, Anthony Zerbe’den kişisel oyuncu koçluğu almıştır. Merih Dilber isminde bir ikiz kardeşi vardır. Kız kardeşi ile beraber, Ayna isimli bir kısa filmin senaryosunu yazmıştır. Kısa filmin yapımcı ve yönetmenlik görevini Gizem Soysaldı üstlenmiştir. Ayna adlı kısa filmde güzel oyuncu ise Deniz karakteri için kamera karşısına geçmiştir.

2021 yılında Emmy ödüllü kast direktörü Louise Kiely tarafından ikiz kardeşi Merih ile oyuncu kastına dahil edilmiştir. Belfast’ta çekimleri gerçekleşen Wrecked adlı dizi ve Andropoz isimli dizilerin oyuncu kadrosunda yer almıştır. Dizi de ikiz kardeşi Merih Dilber’in yanı sıra, Engin Günaydın, Tamer Karadağlı, Derya Karadaş, Turgut Tunçalp, Gülçin Santırcıoğlu, Şebnem Hassanisoughi, Doğa Zeynep Doğuşlu ve Ergin Torun gibi bir çok usta oyuncu da rol almıştır.
MERİH DİLBER KİMDİR?

Andropoz dizisinin “Asu”su Merih Dilber de ablasıyla aynı doğum tarihine sahiptir. Kendisi de ablası gibi TED Ankara’dan mezun oldu.

Eğitimini New York Stella Adler Studio of Acting’te tamamlamıştır.

Merih Dilber terazi burcudur. Andropoz ve Wreck dizisinde rol almıştır. Ayrıca Ayna isimli kısa filmde rol almıştır. Instagram’da merih_meymi ismiyle paylaşımlarına devam eden Merih Dilber’in bu mecrada 589 takipçisi bulunmaktadır.

Kariyerine Gaye Sökmen ajansına bağlı olarak devam etmektedir. Yaşamını İstanbul, Londra ve New York arasında sürdürmektedir. Melissa isminde bir ikiz kız kardeşi bulunmaktadır. Yoga ve pilatese ilgilidir. Dans etmeyi sevmektedir.