Selim Sam Kimdir, Kaç Yaşında, Nerelidir? Selim Sam Nereli Memleketi?

31.12.2022
Selim Sam Kimdir, Kaç Yaşında, Nerelidir? Selim Sam Nereli Memleketi?

Selim Sam Kimdir, Kaç Yaşında, Nerelidir?

Müzik hayatıma profesyonel olarak 1966’da Ankara’da İlhan Feyman Orkestrası ile başlayan Selim SAM, Leman SAM’ın eşidir. 1967 yılında evlenip 1978 yılında boşanmışlardır.

Şehnaz Sam ve Şevval Sam adında iki çocukları vardır.

Selim Sam söylemiş olduğu yabancı dildeki parçalar ilede adından bir hayli söz ettirmiştir.

Paris’ten sahne teklifi almıştır.

Bir röportajında aşağıdaki ifadeleri kullanmıştır Selim Sam.

“Beste ve güfte gibi çalışmalarım olmadı. Çünkü müziği ticaret için yapmıyordum. Para için değil sanat için sahne yaptım.”

“Yıllarca müziği hobi olarak yaptım. Gençliğimde profesyonel olarak çalıştım ancak yurt dışında sahne aldım. Berlin, Atina, Paris, Viyana. Ve bir anı, Paris’te dünyanın en büyük müzikholü Folies Bergeres’in sahibi Madam Helene Martini, özel uçağı ile Paris’ten geldi ve sahneye çıkmam için başrol teklif etti. Operetin konusu ise İsrail’in kuruluşu idi, reddettim. Gerekçem, İsrail’in sanatı politize etmesiydi. Ben biraz mistik yapılıyım. İslam hukuku üzerine 25 yıl Lübnan’da çok değerli hocalardan eğitim aldım.”

“Leman Sam ile 1967’de evlendik. İngilizce öğretmeniydi. Müziğe yeteneği vardı ve seviyordu. Sizin sorduğunuz gibi o bana değil ben ona ön ayak oldum. Müzik eğitimi alması için hoca tuttum. Yetenek vardı ama utangaçtı.  Evliliğimiz sürecinde Şevval ve Şehnaz dünyaya geldi. Ancak 1978’de ayrıldık. Ve de boşanma hediyesi olarak ona piyano aldım.”

Leman Sam ile 1967 yılında evlenen müzisyen Selim Sam 11 yıl süren evliliği ardından 1978 yılında boşanmışlardır. Leman ve Selim çiftinin 11 yıl süren evliliklerinden Seval ve Şehnaz isminde iki kızları dünyaya gelmiştir.

Şevval Sam, 11 Kasım 1973’te İstanbul’da doğdu. Annesi Leman Sam şarkıcı, babası Selim Sam müzisyendir.

Kendisinden iki yaş büyük Şehnaz adlı bir ablası vardır.

İlk ve ortaokulu Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu’nda okuyan Sam, liseyi İstanbul Zincirlikuyu İnşaat Teknik ve Yapı Meslek Lisesi restorasyon bölümünde okudu.

Yüksek öğrenimini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi grafik bölümünde tamamladı.

1993-1999 yılları arasında Beşiktaş’ın Sarı Fırtına lakaplı efsane eski futbolcusu Metin Tekin ile evli kaldı ve bu evliliğinden Tarık Emir adlı oğlu oldu.

error: Content is protected !!