Selin Aşıkiraz kimdir? Selin Aşıkiraz instagram, yks, Selin Aşıkiraz kaç puan aldı?

19.07.2022
Selin Aşıkiraz kimdir? Selin Aşıkiraz instagram, yks, Selin Aşıkiraz kaç puan aldı?

Selin Aşıkiraz kimdir? Selin Aşıkiraz instagram, yks, Selin Aşıkiraz kaç puan aldı?

3 milyondan fazla öğrencinin başvuru yaptığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları açıklandı. İzmir Atatürk Lisesi öğrencisi 18 yaşındaki Selin Aşıkiraz eşit ağırlık Türkiye birincisi oldu. SABAH’a konuşan Selin Aşıkiraz, “Sınav sonucunun açıklanmasıyla çok şaşırdım ve mutlu oldum. İlk 15 içinde olmayı bekliyordum ancak Türkiye birinciliği beklemiyordum. Çok fazla kitap okuyordum. Sosyal hayatı da geri planda bırakmamak gerekiyor. Sürekli ders çalışmanın verimli olacağını düşünmüyorum. İkisini bir arada götürmek ve dengelemek lazım” dedi. Kocaeli’nde oturan Zeynep Dila Kuyucu (18) ise Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve İngilizce alanlarında 500 tam puan alarak, Türkiye birincisi oldu.

18-19 Haziran’da gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçları ÖSYM’nin internet sitesinden açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre, AYT’nin eşit ağırlık alanındaki birinci İzmir’den oldu. Eşit ağırlık Türkiye birincisinin Atatürk Lisesi öğrencisi Selin Aşıkiraz olduğu öğrenildi. Selin Aşıkiraz’ın İzmir’in köklü okullarından Atatürk Lisesi’nin 2022 dönem birincisi de olduğu öğrenildi.

Selin Aşıkiraz, Türkiye birinciliğini Atatürk Lisesi Müdürü Ahmet Yılmaz’a ‘çak’ yaparak kutladı. SABAH’a konuşan Selin Aşıkiraz, “Geçen seneye göre sorular kolaydı. Türkçe soruları biraz zordu. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünü tercih edeceğim. TYT için 11. sınıfta düzenli soru çözmeye başlamıştım. Deneme üzerinden devam ettim. Konu eksiklerimi kapattım” dedi. İnternette bazı öğretmenlerin sınavdan sonra soruları çözdüğünü anlatan Aşıkiraz, “İnternette yapılan yayınlarda soru çözümü yapan bazı öğretmenlerin çok fazla hataları oluyor ancak eminmiş gibi anlatıyorlar. O videolara göre benim Türkçede 6 yanlışım vardı. Sınav açıklanınca 1 yanlışım çıktı. O soru çözüm videolarına bakarak kimse üzülmesin. Sınav sonucunun açıklanmasını beklesin” dedi.

Geçtiğimiz aylarda Kovid-19 sürecinde de düzenli olarak deneme testleri çözdüğünü belirten Aşıkiraz, kurs merkezine de devam ettiğini ifade etti. İddialı olduğunu ama deneme sınavlarında hiç birinci olmadığını kaydeden Aşıkiraz, bu yılki soruları Türkçe dışında geçen yıla göre daha kolay bulduğunu belirtti.

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümünde okumak istediğini belirten Aşıkiraz, “Sınava hazırlanırken sosyal hayatı geri planda bırakmamak gerekiyor. Sürekli ders çalışmanın performansı iyi etkilediğini düşünmüyorum. Verim oldukça düşüyor. İkisini dengelemek önemli. Son yıla kadar çok fazla kitap okuyordum. Geçmişte profesyonel spor yapıyordum, yüzüyordum. Sonra lisede bıraktım ama sınava hazırlanırken 10 dakika da olsa eve geldiğimde egzersiz yaptım. Soyal hayatla birlikte koordineli çalışma sonucunda başarı otomatik olarak geldi” dedi.