Selin Saye Böke kimdir, nerelidir? Kaç yaşında? Selin Sayek Böke wikipedia?

18.02.2022
Selin Saye Böke kimdir, nerelidir? Kaç yaşında? Selin Sayek Böke wikipedia?

Selin Saye Böke kimdir? Selin Sayek Böke kaç yaşında, nereli? Selin Saye Böke eşi kimdir? Selin Saye Böke kimdir? Selin Saye Böke Instagram, Selin Saye Böke nereli, Selin Saye Böke kaç yaşında? Selin Saye Böke wikipedia

Soruları Arama motorlarında ve netbilge adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (netbilge.com) sizin için Selin Saye Böke kimdir? Selin Sayek Böke kaç yaşında, nereli? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun Net Bilge bilgiler sizlerle.

Selin Sayek Böke, Türk akademisyen, ekonomist ve siyasetçidir.

24 Ağustos 1972 yılında, Buffalo, New York, ABD’da doğmuştur. Yani 49 yıl yaşındadır.

Füsun Sayek ve İskender Sayek çiftinin kızı olarak Buffalo, New York’ta doğdu. Annesi hekim, babası tıp profesörüdür.

Selin hanım Anne tarafından Niğdeli, baba tarafından Arsuz, Hataylıdır. Sayek sırasıyla Çankaya İlkokulu’ndan, 1989’da TED Ankara Koleji’nden, 1993’te de Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu.

1999 yılına kadar Duke Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora yaptı. 2003’te Bilkent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2010 yılında ise doçent oldu.

2002’de inşaat mühendisi Mert Böke ile evlendi ve bu evliliğinden Can ve Aksel adlarında iki oğlu oldu.

2014’te Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi’ne seçildi. Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri’nde CHP’nin İzmir 1. bölge milletvekili adayı oldu ve TBMM’ye girdi. Kasım 2015’teki erken genel seçimlerde yeniden aynı şehirden milletvekili seçildi.

CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcülüğü yaptı. 6 Mayıs 2017 tarihinde Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığından ve Parti sözcülüğünden istifa etti. Temmuz 2020’de yapılan bir sonraki kurultay sonrasında CHP Genel Sekreteri görevine getirildi.

2019 yılında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde Sosyalistler, Demokratlar ve Yeşiller Grubu’nun başkan vekili olarak seçildi. Selin Sayek Böke, bu göreve gelen ilk Türk parlamenter oldu. 30 Ocak 2020 tarihi itibarıyla AKPM Avrupa Sosyal Şartı Alt Komitesi Başkanıdır.

Selin Sayek Böke 2002 yılında inşaat mühendisi olan Mert Böke ile dünyaevine girmiştir. İkilinin bu evliliklerinden Can ve Aksel adlarında iki oğulları olmuştur.

Selin Sayek Böke eşi kimdir? Mert Böke kimdir, nerelidir? Kaç Yaşında? Mert Böke iş yapar? Eşi Selin Sayek Böke ?

Mert Böke inşaat mühendisidir. 2002 yılında inşaat mühendisi Mert Böke ile evlenen Selin Sayek Böke, Can ve Aksel isimlerinde iki çocuk annesidir. Eşi 24 Ağustos 1972 tarihinde dünyaya gelen Selin Sayek Böke Buffalo, New York’ta doğmuştur. Annesi Füsun Sayek hekim, babası İskender Sayek ise tıp profesörüdür. Eğitim hayatına Çankaya İlkokulu’nda başlayan Selin Sayek Böke 1989 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun olmuştur. Lisansını 1993’te Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü’nde tamamlayan Böke yüksek lisans ve doktorasını da1999 yılına kadar Duke Üniversitesi’nde yapmıştır. Bilkent Üniversitesi’nde 2003 yılında öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayan Selin Sayek 2010 yılında ise doçent olmuştur. Böke 2014 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi’ne seçilmesinin ardından, Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri’nde CHP’nin İzmir 1. bölge milletvekili adayı olmuştur. TBMM’ye giren Selin Sayek, 2015’teki Kasım ayı erken genel seçimlerde yeniden İzmir milletvekili seçilmiştir. Selin Sayek Böke evli ve iki çocuk annesidir. 2002 yılında evlenen Selin Sayek Böke’nin eşinin ismi Mert Böke’dir. Çiftin çocukları Can Böke ve Aksel Böke.

Sizler için bizlerde en net bilginin adresi, Net Bilge olarak Selin Saye Böke kimdir? Selin Sayek Böke kaç yaşında, nereli? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.