Selin Söğütlügil kimdir, Selin Söğütlügil Atatürk’ün neyi? Selin Söğütlügil Atatürk’ün nesidir?

27.12.2022
Selin Söğütlügil kimdir, Selin Söğütlügil Atatürk’ün neyi? Selin Söğütlügil Atatürk’ün nesidir?

Selin Söğütlügil kimdir, Selin Söğütlügil Atatürk’ün neyi? Selin Söğütlügil Atatürk’ün nesidir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Lansing Michigan eyaletinde doğdu.

Hayrettin Oytun Söğütlügil ve Leyla Barlas Söğütlügil’in kızıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün baba tarafından akrabası olan Selin Söğütlügil, kendisini yardım kampanyalarına adamıştır.

6 Haziranda Lansing, Michigan State, Amerika’da doğdu.

İstanbul’da Şişli Terakki Lisesi ve İllinois’de St. Charles High School’u bitirdi. New York Fashion İnstitute of Technology ve İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi’nde Sanat Tarihi okudu.

Halen Londra’da Regents University, Film-Media and Drama School’da Senaryo ve Film Prodüksiyonu üzerine yüksek lisans yapmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı iş tecrübelerinden sonra edebiyat tutkusu onun yaşam aşkına ve amacına dönüştü.

Jorge Luis Borges’yle başlayan “Büyülü Gerçeklik Akımı”nın dünyadaki öncüleri, şiir serüveninin temel ilham kaynağı oldu. Tanpınar, Neruda, Proust, Sartre ve Nietzsche’nin ışığını, duygu dünyasının bir yansıması olarak değerlendirdi.

Edebiyatın yanı sıra, küçük yaşlardan itibaren sporla ilgilendi. Dünya genelinde bazı maratonlarda yer aldı. Yüzme İhtisas Spor Kulübü yüzücüsü.

Greenpeace, İnsan ve Hayvan Hakları Cemiyeti , Londra Ulusal Arazi Okçuluğu Cemiyeti ve Arkas Yelken Yarış Takımı üyesi. “Kanatlarım Aşk’tandı” isimli ilk şiir kitabı 2015 yılında yayınlandı. Dila, Cana ve Ata Aslan Tütüncü’nün annesi.

Aynı zamanda amatör olarak yelken ve okçulukla ilgilenen şair, Londra’da Ulusal Arazi Okçuluğu Cemiyeti ve Arkas Yelken Yarış Takımı üyesidir.

Yazım dilinin öne çıkan varoluşçu ve romantik üslubuyla oluşturduğu eseri Kanatlarım Aşk’tandı, onun yaşamın tek amacı olarak vurguladığı “aşk” olgusunu bir devrim niteliğinde tanımladığı ilk şiir kitabıdır. Selin Söğütlügil kimdir, Selin Söğütlügil Atatürk’ün neyi? Selin Söğütlügil Atatürk’ün nesidir?