Sevda Ferdağ kimdir? Kaç yaşında? Sevda Ferdağ eşi, Sevda Ferdağ evlilikleri

17.07.2022
Sevda Ferdağ kimdir? Kaç yaşında? Sevda Ferdağ eşi, Sevda Ferdağ evlilikleri

Sevda Ferdağ kimdir? Kaç yaşında? Sevda Ferdağ eşi, Sevda Ferdağ evlilikleri

Sevda Ferdağ (gerçek adı Lütfiye Dumrul; d. 15 Ağustos 1942, Edremit), Türk sinema ve dizi oyuncusu, şarkıcıdır. 1958 yılında çevirdiği ilk filmindeki başarısızlık sonucu Almanya’ya yerleşen Ferdağ, ablasının ısrarlarıyla yeniden sinemada yer almak üzere Türkiye’ye döner.

Sevda Ferdağ, 15 Ağustos 1942 tarihinde Balıkesir, Edremit’de doğmuştur. Asıl adı Lütfiye Dumrul’dur. Babası Priştinalı Şakir Bey, annesi de Balıkesir, Havranlı Ayşe hanımdır. Fikriye adında ablası vardır. Ortaokulu İstanbul’da Erenköy’de okudu.

1958 yılında oynadığı ilk filmi “O Günden Sonra” iş yapmayınca ve aynı zamanda meşhur bir evli sporcu ile aşk yaşayınca annesi onu Almanya’ya ablasının yanına gönderdi. Sevda Ferdağ, ablasının ısrarlarıyla yeniden sinemada oynamak üzereİstanbul’a 1963 yılında geldi. 1963 yapımı “Azrailin Habercisi” filminde oynar ve beğenilince arka arkaya birçok filmde oynadı. İlk filminden sonra adını değiştirerek “Sevda Ferdağ” yaptı.

1968 yılında sinemanın yanında ayrıca sahneye çıkarak şarkıcılık da yapmıştır. Bu yıllarda sinema oyuncusu Tamer Yiğit ile evlenme aşamasına gelmişlerdir.

1978 yılında senaristliğini Selim İleri’nin yaptığı” Seninle Son Defa” adlı sinema filminde Tarık Akan ile başrolde oynadı.

Sevda Ferdağ, 1989 yılında modacılığa başladı ama pek uzun sürmedi.

2011 yılında Kenan Ece, Melih Ekener, Müşfik Kenter ile birlikte “Bul Beni” adlı sinema filminde oynadı.

Ödüller:

1998 – 35. Antalya Film Şenliği – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Ağır Roman)

1979 – 16. Antalya Film Şenliği – En İyi Kadın Oyuncu (Seninle Son Defa)