Seyyidet Nefise hazretleri kimdir? Duası nasıl yapılır? Ruhuna üç Yasin okumak?

09.11.2023
Seyyidet Nefise hazretleri kimdir? Duası nasıl yapılır? Ruhuna üç Yasin okumak?

Seyyidet Nefise hazretleri kimdir? Seyyidet Nefise duası nasıl yapılır? Seyyidet Nefise Hz ruhuna üç Yasin okumak? Soruları Arama motorlarında ve netbilge adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (netbilge.com) sizin için Seyyidet Nefise hazretleri kimdir? Duası nasıl yapılır? Ruhuna üç Yasin okumak? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun Net Bilge bilgiler sizlerle.

Sosyal medyada çok hızlı bir şekilde yayılan olay Mesela şununla evlenirsem, şu işim olursa, şu hastalığımdan iyileşirsem, isteğim şu evi alırsam vs gibi. Sevabı Seyyidet Nefise Hazretlerine olmak üzere, Allah için 3 Yasin okumak nezrim olsun denince bu dileğin kabul olduğu tecrübe olmuştur şeklinde paylaşımlar vardır.

Seyyidet Nefise Hz leri Duası kabul olan Evliyalarımızdandır. Diyerek bu şekilde paylaşılan postlardan sonra merakla sorular sorulmaya başladı.

Esasında işin gerçeklerine bakalım.

Seyyidet Nefise hazretleri kimdir?

Tefsîr, hadîs ve başka ilimlerde âlim idi. Büyüklüğünü herkes kabul ederdi. Ümmî olmasına rağmen çok hadîs-i şerîf öğrenmişti. Kur’ân-ı kerîmi ezbere bilirdi. Çok kerametleri görüldü. Otuz defa hacca gitti. Gündüzleri oruç tutar, geceleri ibâdetle geçirirdi ve üç günde bir yemek yerdi. Efendisinden ayrı hiç bir şey yemezdi. Zühd ve takvası, kerem ve cömertliği ile meşhûr hanım evliya, ismi, Nefîse binti Hasen olup, hazret-i Ali’nin dördüncü göbekten torunudur. Tâhire ve Kerîmet-üt-dâreyn lakabları vardır. 762 (H. 145) senesinde Mekke-i mükerremede doğdu. Annesi, Lübâne binti Abdullah bin Abbâs bin Abdülmuttalib’dir. 823 (H. 208)’de Kahıre’de vefat etti. Seyyidet Nefîse, İmâm-ı Ca’fer-i Sâdık’ın oğlu İshak-ı Mu’temen (r. aleyh) ile evlendi. Bu evlilikten Kasım ve Ümmü Gülsüm isminde iki çocukları oldu.

Seyyidet Nefise adak olur mu? Seyyidet Nefise adak kabul olanlar? Seyyidet Nefise sözleri?

Seyyidet Nefise Hazretlerinin hayatını, yaşantısını ve kerametlerini merak edenler Zühd, takvâ ve vera sahibi, kerem ve cömertliği ile meşhûr hanım evliyâlardan olan bu insanı merak ediyor lakin suistimale açık bir konudur.

Bir rivayete göre, Seyyidet Nefîse’nin zamanında Mısır’da, yalnızca dört kız çocuğu olan yaşlı bir kadın yaşarmış. Bu çocuklar iplik eğirirler, ve her cuma günü, kadın pazara gidip ipliklerini yirmi dirheme satarmış. On dirhemini pamukla iplik yapmak için kullanır, geri kalan on dirhemle de yiyecek alırmış. Bir cuma günü, kadın bir hafta boyunca eğirdiği iplikleri kırmızı bir beze sararak çarşıda satmak üzere yola çıkmış. Bohçasını taşırken büyük bir kartal gelip bohçayı kaparak kaçmış. Kadın düşüp bayılmış. Ayıldığında olanları hatırlayarak ağlamaya başlamış. Yanına toplananlara durumu anlatıp, “Çocuklarım bir hafta boyunca nafakasız ne yaparlar?” diye sızlanmış. Oradakiler kadına, “Seyyidet Nefîse isminde bir evliya var. Ona durumunu anlat, bakalım ne diyecek?” demişler. Kadın hazret-i Seyyidet’e gidip durumu açıklamış. Seyyidet Nefîse ellerini açıp dua etmiş ve kadına, “Sen şimdi evine git. Allah her şeye kadirdir” demiş. Kadın evine gitmiş. Kısa bir süre sonra Seyyidet Nefîse’ye gelen bazı kişiler, deniz yolculuğundayken gemilerinin su almaya başladığını ve ne yaptıklarını söyleseler de su giren yeri kapatamadıklarını anlatmışlar. Seyyidet Nefîse’nin duasıyla bir kartalın geldiğini ve pençesinde büyük bir kırmızı bohça bulunduğunu belirtmişler. Kartal gemilerinin üzerine gelince bohçayı bırakıp gitmiş. Bohçayı açtıklarında içinde çok sayıda iplik olduğunu görmüşler. Bu ipliklerle gemilerindeki su sızıntısını kapatmışlar. Memleketlerine selametle döndüklerini ve şükür için getirdikleri beş yüz dirhemi Seyyidet Nefîse’ye hediye olarak sunmuşlar. Seyyidet Nefîse, Allah’a şükredip ağlamış. Ardından o yaşlı kadını yanına çağırmış ve ona, “Kartalın kaptığı iplikleri kaça satacaktın?” diye sormuş. Kadın, “Yirmi dirheme” demiş. Seyyidet Nefîse, kadına beş yüz dirhemi verip olayı anlatmış ve “Allah, senin her dirhemine yirmi beş dirhem ihsan etti” demiş.

Seyyidet Nefise hz türbesi nerede?

Türbesi Mısır Kahire’de bulunur.

Sizler için bizlerde en net bilginin adresi, Net Bilge olarak Seyyidet Nefise hazretleri kimdir? Seyyidet Nefise duası nasıl yapılır? Seyyidet Nefise Hz ruhuna üç Yasin okumak sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

error: Content is protected !!