Sezin Öney kimdir? kaç yaşında? Sezin Öney eşi kimdir? Sezin Öney babası kimdir?

30.12.2022
Sezin Öney kimdir? kaç yaşında? Sezin Öney eşi kimdir? Sezin Öney babası kimdir?

Sezin Öney kimdir? kaç yaşında? Sezin Öney eşi kimdir? Sezin Öney babası kimdir? Sezin Öney babası kimdir? Sezin Öney doğum tarihi?

Gönül Öney’in çocuğudur Sezin Öney.

Sezin Öney Gazeteci ve siyaset bilimci.

Sezin Öney @SezinOney kullanıcı adı ile Twitterda bulunur.

Journo/Medya/Siyaset Bilimi/Political Science/Green/Yeşil

[email protected] Budapest+Thessaloniki+İstanbul

Yeşil ve çevreci olmak hayatının odağındadır. Uluslararası ilişkiler, tarih, siyaset bilimi, milliyetçilik çalışmaları ve çatışma çözümü ve analizi üzerine Türkiye’nin yanısıra, ABD’de ve Avrupa’da birçok üniversitede eğitim görmüştür.

Dil hakları, uluslararası hukukta kendi kaderini tayin hakkı ve 2010’dan beri de ağırlıklı olarak, popülizm üzerine çalışmaktadır.

Gazetecilik çalışmalarında, Avrupa Birliği ve Avrupa siyaseti üzerine odaklanmaktadır. Son yıllarda, kamuoyu araştırmaları üzerine branşlaşmaya başlamıştır.

Orta ve Doğu Avrupa tarihi, politikası da ilgi alanları arasındadır. Budapeşte ve Selanik ile beraber İstanbul-Ankara-İzmir’de ikamet etmektedir. Duvar English’te de yazmaktadır.

Gönül Öney 1933 yılında Stuttgart’ta doğdu. 1955 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nden mezun olan Öney, aynı fakültede doktora çalışmalarını tamamladıktan sonra 1967 yılında doçent, 1972 yılında ise profösör oldu.

1992-2001 yılları arasında Ege Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, Fakülte Dekanlığı ve Sanat Tarihi Bölüm Başkanlığı gibi çeşitli görevler yürüten Öney, 1988-1992 yılları arasında UNESCO Türkiye Komisyonu üyesi olarak görev yaptı.

Türk-İslam sanat tarihi konusunda araştırmaları bulunmaktadır.

Annesi Aliye Yenen ve babası İmar İskan Bakanlığı Müsteşarı Mithat Yenen’dir.

Yazar Sevgi Soysal, balerin ve koreograf Duygu Aykal, mimar ve çevirmen Mine Kazmaoğlu, İzzet Yenen ve Kaya Yenen kardeşleridir. Aylin Öney Tan ve Sezin Öney’in annesidir. Mühendis Doğan Öney’in eşidir.

Gazeteci ve siyaset bilimci. Yeşil ve çevreci olmak hayatının odağındadır. Uluslararası ilişkiler, tarih, siyaset bilimi, milliyetçilik çalışmaları ve çatışma çözümü ve analizi üzerine Türkiye’nin yanısıra, ABD’de ve Avrupa’da birçok üniversitede eğitim görmüştür. Dil hakları, uluslararası hukukta kendi kaderini tayin hakkı ve 2010’dan beri de ağırlıklı olarak, popülizm üzerine çalışmaktadır. Gazetecilik çalışmalarında, Avrupa Birliği ve Avrupa siyaseti üzerine odaklanmaktadır. Son yıllarda, kamuoyu araştırmaları üzerine branşlaşmaya başlamıştır. Orta ve Doğu Avrupa tarihi, politikası da ilgi alanları arasındadır. Budapeşte ve Selanik ile beraber İstanbul-Ankara-İzmir’de ikamet etmektedir. Duvar English’te de yazmaktadır.

You cannot copy content of this page