Sürahi Nine kimdir? Sürahi Nine gerçek adı ne?

14.08.2022
Sürahi Nine kimdir? Sürahi Nine gerçek adı ne?

Yasemin Yalçın 1959 yılında Malatya’da dünyaya geldi. 1982’de İstanbul Belediyesi Konservatuvarından mezun olmuştur. 1988 yılında Demet Akbağ ile beraber bir reklam filminde oynadı. Kenter Tiyatrosu’nda çalıştı.

Yasemin Yalçın 1959 yılında Malatya’da dünyaya geldi. 1982’de İstanbul Belediyesi Konservatuvarından mezun olmuştur. 1988 yılında Demet Akbağ ile beraber bir reklam filminde oynadı.

Kızı Eda’nın şeker hastalığına yakalanması sonrasında tiyatroya ara vermiştir. Daha sonra Oyunun Oyunu adlı tiyatro oyunuyla tiyatroya geri dönmüştür. 1991 yılında En İyi Komedyen ödülünü almıştır. Yasemince adlı kült TV klasiğinde yıllarca değişik karakterler canlandırmıştır. En bilinenleri Sürahi Hanım, Gülazer, Kakılmış, Şuayip, Alican ve Başbayan’dır.

Yasemin Yalçın’ın hayatı ve biyografisi Sürahi Nine tiplemesi ile ekranlara yıllar sonra dönmesinin ardından merak konusu oldu. 1995’te oyuncu Yasemin Yalçın’ın kendi yapımcılığında Kanal D’de yayınlanan “İnce İnce Yasemince”de Sürahi Nine tiplemesi ekranların sevilen karakteri oldu. Birçok film ve tiyatro oyunları bulunan Yasemin Yalçın ayrıca Gülazer, Kakılmış, Şuayip, Alican ve Başbayan karakteriyle tanınandı. 1988 yılında Demet Akbağ ile beraber bir reklam filminde oynayarak televizyon ekranlarına adım atan Yalçın, bir dönem Kenter Tiyatrosu’nda çalıştı.