Timur Soykan kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında?

08.01.2023
Timur Soykan kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında?

Timur Soykan boşandı mı? Timur Soykan eşi kimdir? Timur Soykan kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında?

Timur Soykan 1975 yılında Kırklareli’de dünyaya gelmiştir. Uzun yıllardır gazetecilik yapan yazar, Hrant Dink cinayeti ile ilgili yayımladığı kitabı ile tüm dikkatleri üzerine çekmiştir. Radikal gazetesinde editör olarak çalışmaya ve kimselerin bilmediği insan yaşamlarını öyküleştirmeye devam etmektedir.

Timur Soykan, 1975 yılında Kırklareli’nde dünyaya geldi. Yakın zamanda babası Talat Soykan’ı kaybeden gazeteci, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo- Sinema ve Televizyon bölümünde eğitim gördü.

Mesleğine Yeni Yüzyıl Gazetesi’nde başlayan Soykan, daha sonra Radikal Gazetesi’nde çalıştı.

Burada 10 yıla yakın muhabirlik ve editörlük yapan Soykan, Postacı Yayınevi’ni kurdu. Yayınevinde edebiyat ve siyasetle ilgili çeşitli kitapların yayımlanmasını sağladı.

Bir dönem Posta Gazetesi’nde haber müdürü olarak çalıştı. Televizyon programlarına yorumcu olarak katılan gazeteci, 2008 yılında Sapan: Hrant Dink Cinayeti- Bir Güvercinin Katilleri kitabını yayımladı.

2009 yılında ise Tanrı Misafirleri Oteli , 2013 senesinde Zavallı- Gerçek Kimin Umurunda? isimli kitabını çıkardı.

Birçok polisiye romanına imza atan Soykan, 2016 senesinde Liste isimli kitabını yayımladı. Soykan, 2020 yılında bu yana ise BirGün gazetesinde köşe yazarlığı yapıyor.

Türkiye’nin siyasi gündemine dair analizler yapan bazı tanınmış gazetecilerin kitapları Postacı Yayınevinde basıldı. Posta Gazetesi’nde haber müdürü olarak çalışan Soykan, aktüel siyaset, hikaye ve polisiye roman türünde eserler verdi.

2008 yılında, Demet Bilge Ergün ile birlikte Sapan: Hrant Dink Cinayeti -Bir Güvercinin Katilleri- isimli kitabı yayımladı.

2009 yılında çıkan Tanrı Misafirleri Oteli adlı kitabında konuları gerçek hayattan alınmış insan hikayelerine yer veren Soykan, farklı şehirlerden ve mesleklerden olan insanların hayatın zorluklarına karşı gösterdiği mücadeleyi “biyografik öykü” tarzında ele aldı. Çocuk işçilerin yaşam mücadelesini çarpıcı şekilde anlattı.

2013 yılında ilk polisiye romanı olan Zavallı -Gerçek Kimin Umurunda?- isimli eseri yayımlandı. Postacı Yayınevinden çıkan ve politik polisiye türünde olan romanda, bir komiserin öldürülmesi ve katilinin aranması etrafında devlet içerisindeki güç mücadelelerini anlattı.

2016’da Kırmızı Kedi Yayınevinden çıkan Liste isimli polisiye romanında yine bir komiser cinayetini konu aldı.

Uzun yıllardır gazetecilik yapan yazar, Hrant Dink cinayeti ile ilgili yayımladığı kitabı ile tüm dikkatleri üzerine çekmiştir.

Şuan BirGün Gazetesinde yazmaktadır ve kimselerin bilmediği insan yaşamlarını öyküleştirmektedir.

TİMUR SOYKAN KİTAPLARI

2008 yılında, Demet Bilge Ergün ile birlikte “Sapan: -Hrant Dink Cinayeti -Bir Güvercinin Katilleri”
2009 yılında “Tanrı Misafirleri Oteli”
2013 yılında “Zavallı – Gerçek Kimin Umrunda”
2016 yılında “Liste”
2019 yılında “Badeci Şeyh’in Sır Odası “
2020 yılında “Baronlar Savaşı – Zindaşti Olayının Perde Arkası”kitaplarını yayınladı.