Tıvorlu İsmail kimdir? Kaç yaşında? Tıvorlu İsmail nereli? Nerede yaşıyor?

01.08.2022
Tıvorlu İsmail kimdir? Kaç yaşında? Tıvorlu İsmail nereli? Nerede yaşıyor?

Tıvorlu İsmail kimdir? Kaç yaşında? Tıvorlu İsmail nereli?

Tıvorlu İsmail 1963 yılı baharında Beytüşşehab’ın Tıvor köyünde doğdu. Annesinin söylediklerine göre Tıvorlu İsmail 2 yaşında şarkı söylemeye, 3 yaşında brutal yapmaya, 4 yaşında dans etmeye başladı.

6 yaşında proto nota bilgisi ile piyanoya merak sardı, fakat piyano onun akıl almaz vokal dehasını destekleyen bir çalgı değildi. Daha sonra piyanosunu samanlığa kaldıran annesine her ne kadar sinirlense de, dayısının o 8 yaşındayken aldığı bağlama onu şu anki Tıvorlu İsmail olma yolunda etkiledi.

Bağlamayı özellikle «casio klavye’ye» dayanan elektronik vuruş ve ritimlerle birleştirerek şahsına münhasır soundun kesin sınırlarını çizdi. Bir yandan şu anda Hela Vela olarak bildiğimiz başyapıtının temellerini atıyor, bir yandan düğünlerde şarkı söylemeye devam ediyordu. (ayrıca Hela Vela’nın oluşum süreci ayrı bir makale içerisinde tartışılmalıdır)

Eşine çok az rastlanır türden vokal eğilimleri onun ses aralığını oktavlarla anlaşılmayacak bir seviyeye taşıyordu ki, uzun süre şarkı söylemesinin ardından girdiği saykedelik ruh ve zihin hali onun sözlerine de yansımıştır.

Hela Vela’nın oluşumu (tahmin edildiği üzere) anlık bir olaydır, fakat asıl oluşum süreci Tıvorlu’nun doğması ile başlamıştır. Tüm hayatını o anlam yüklü kafiyelere sığdırmıştır Tıvorlu. Hela Vela’yı çevrimiçi yollarla sevenleriyle buluşturmuş, hiçbir yapımcı ile masaya oturmamıştır.

Sonisphere Festival, Wacken Open Air gibi organizasyonlarda headstage için teklif almış, ancak kabul etmemiştir. Ayrıca “Hela Vela” parçası Rolling Stone dergisinin tüm zamanların en iyi 500 şarkısı listesinde uzun yıllar 1. sırada yerini korumuş, ancak John Lennon ve arkasındaki büyük güçlerin gizli müdahalesi ile parça listeden şaibeli bir şekilde silinmiştir.

Tıvorlu İsmail fenomen kimliğinin yanı sıra seslendirdiği şarkılar ile müzik dünyasında da tanınan bir isimdir. Seslendirdiği birbirinden ilginç şarkıları ile internet dünyasından ciddi bir hayran kitlesine ulaşmayı başarmıştır. 1973 yılında dünyaya gelmiştir, bazı kaynaklarda ise 1963 olduğu belirtiliyor.

Tıvorlu İsmail uzun süredir seslendirdiği şarkıları ile ilgi odağı olmaya devam ediyor.