Turan Güneş kimdir? Kaç yaşında? Turan Güneş nereli?

18.07.2022
Turan Güneş kimdir? Kaç yaşında? Turan Güneş nereli?

Turan Güneş kimdir? Kaç yaşında? Turan Güneş nereli?

Sayın Turan Güneş’in Özgeçmişi

Kandıra 1921 – Çanakkale 1982

Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, Paris Hukuk Fakültesinde Doktora.

1945 de İstanbul Hukuk Fakültesinde Asistan, 1954 de Doçent olarak görev yapmış, 1954 – 1957 de Demokrat Partiden Kocaeli Milletvekili, 1956 da Hürriyet Partisi kurucu üyesi, Hürriyet Partisinin Cumhuriyet Halk Partisine Katılması ile C.H.P. Yönetim Kurulu üyesi, 1961 de Kurucu Mecliste C.H.P. temsilcisi olarak bulunmuş, daha sonra Siyasal Bilgiler Fakültesinde İdari Hukuku Profesörü olmuştur.

1973 de Kocaeli Milletvekili seçilmiş ve I. Bülent Ecevit Hükümetinde Dışişleri Bakanı olduğu 1974 döneminde Kıbrıs Barış Harekatı gerçekleştirilmiştir.1977 de II. Bülent Ecevit Hükümetinde Başbakan Yardımcısı olmuş, 12 Eylül 1980 sonrasında Parlementonun dağıtılması ve Milletvekilliği sona ermesine rağmen Avrupa Konseyinde Türkiye’yi temsil etmiştir.

Eserleri :Bilimsel yapıtlarının yanında, “Araba devrilmeden önce” (1982) adlı bir eseri vardır.

Hurşit Güneş, 23 Nisan 1957’de Ankara’da doğdu. Baba adı Turan, anne adı Nermin Solmaz’dır.

Öğretim Üyesi Prof. Dr.; Lisans eğitimini İngiltere University of Kent at Canterbury ekonomi ve politika dalında tamamladı. Galler University of Wales’den Magister in Scientia Economica derecesini aldı. Doktorasını Boğaziçi Üniversitesinde yaptı.

Marmara Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümüne araştırma görevlisi olarak başladı. 1986’da Belçika’da kurulan European Economic Association’ın kurucu üyesi oldu. 1990 yılında doçent unvanını aldı ve iki meslektaşıyla AB’nin Avrupa Entegrasyonu Proje ödülünü kazandı. 49. Hükümette Başbakan Yardımcısı Ekonomi Danışmanı olarak görev yaptı. Manchester Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. 1996’da profesör oldu. 2010 yılında Bahçeşehir Üniversitesine geçerek derslerine burada devam etti. Çeşitli finans kuruluşlarına danışmanlık yaptı. Birçok uluslararası şirketin Türkiye’deki Yönetim Kurulu Başkanlıklarını yürüttü.

  1. Dönemde PAB Üyesi oldu.

Çok iyi düzeyde İngilizce, az düzeyde Fransızca bilen Güneş, bekâr ve 2 çocuk babasıdır.

Hurşit Güneş, 24. Dönem Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli milletvekilidir.

error: Content is protected !!