Turgut Kazan Şevket Kazan kardeş mi? Turgut Kazan kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında? Turgut Kazan eşi, kızı kim?

06.11.2023
Turgut Kazan Şevket Kazan kardeş mi? Turgut Kazan kimdir? Nerelidir? Kaç yaşında? Turgut Kazan eşi, kızı kim?

Turgut Kazan ve Şevket Kazan’ın kardeş olmadığı bilinmektedir.
İstanbul barosunun istiklal caddesinde yaptığı bir eylemde “kazan istifa” diye slogan atılmış, uzun süre sessiz kalan, o dönemki baro başkanı, Turgut Kazan megafonu eline alarak “arkadaşlar, hiç olmazsa Şevket Kazan istifa diye bağırın, üstüme alıyorum” diyerek gerilmiş olan ortamı az da olsa yumuşatmıştı.

Turgut Kazan kimdir? Kaç yaşında? Turgut Kazan nereli? Turgut Kazan eşi, kızı kim? Soruları Arama motorlarında ve netbilge adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (netbilge.com) sizin için Turgut Kazan kimdir? Kaç yaşında? Turgut Kazan nereli? Turgut Kazan eşi, kızı kim? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun Net Bilge bilgiler sizlerle.

Turgut Kazan Doğum tarihi 1940 (81 yıl yaşında), Adana, Türkiye 1962 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. İstanbul Barosu’na kayıtlı olarak avukatlığa 1963 yılında başlamıştır ve halen avukatlık görevini sürdürmektedir.

1988-1996 yılları arasında 4 dönem İstanbul Barosu başkanlığı görevini yürütmüştür. Savunmasını üstlendiği eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner hakkında yazılan mektuba savcılığın işlem yapmamasını eleştirdiği için hakkında “3 yıl hapis ve meslekten men” cezası istemiyle dava açılmış ancak görevsizlik kararı verilmiştir. Halen Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyesi Turgut Kazan Ekim 2012 itibarıyla İstanbul Barosu’nun Türkiye Barolar Birliği delegeleri arasında yer almaktadır.

Aslı Kazan İstanbul’da doğdu, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Başta insan hakları olmak üzere ifade özgürlüğü ve basın hukuku konularındaki çalışmalarıyla bilinen Aslı Kazan, Gezi sürecinde İstanbul Mimarlar Odası’nın avukatlığını da üstlendi. Aslı Kazan, halen, Türkiye’nin en kıdemli hukukçularından olan babası eski İstanbul Barosu Başkanı avukat Turgut Kazan ile birlikte Kazan Hukuk Bürosu’nu yönetiyor.
İyi derecede İngilizce ve İtalyanca biliyor.

Sizler için bizlerde en net bilginin adresi, Net Bilge olarak Turgut Kazan kimdir? Kaç yaşında? Turgut Kazan nereli? Turgut Kazan eşi, kızı kim? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

ŞEVKET KAZAN KİMDİR? Nerelidir? Kaç yaşında?

Bir dönem Adalet Bakanlığı yapan Şevket Kazan, 80’li ve 90’lı yıllarda siyaseti takip eden kişilerin yakından tanıdığı biri. 7 Aralık 1933 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 1971’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Aynı yıl Necmettin Erbakan’ın kurduğu Milli Nizam Partisi’ne katılmıştır.

1973’te Milli Selamet Partisi’nden Kocaeli milletvekili seçildi. Aynı yıl kurulan CHP-MSP hükümetinde Adalet bakanı, Kasım 1976’da da I. Milliyetçi Cephe hükümetinde Çalışma bakanı olmuştur. 1977’de Zonguldak’tan milletvekili adayı ve kısa süre sonraki yerel seçimlerde 1977’de de MSP’den İstanbul belediye başkan adayı olan Şevket Kazan 12 Eylül’den sonra 1 yıl süreyle tutuklu kaldı.1985 yılında beraat etti. 1991’de Refah Partisi’nden tekrar milletvekili seçilen Şevket Kazan, 1996’da kurulan Refahyol hükumetinde Adalet bakanı olmuştur. Siyasi yaşamını Saadet Partisiyle devam ettiren Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olan Şevket Kazan, 9 Mart 2020 tarihinde Ankara’da tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında hayatını kaybetti.