William Hurt kimdir? Vefat eden ünlü oyuncu William Hurt neden öldü, kaç yaşındaydı?

14.03.2022
William Hurt kimdir? Vefat eden ünlü oyuncu William Hurt neden öldü, kaç yaşındaydı?

20 Mart 1950, ABD doğumlu olan William Hurt, altı yaşına kadar, babasının tayin edildiği Guam Adaları’nda yaşadı.

Anne babasının ayrılmasıyla birlikte babasını ziyaret için Sudan ve Somali gibi yerleri çok küçük yaşta gezme fırsatı buldu.

Bir yaşındayken annesinin başka birisiyle evlenmesiyle birlikte gezginci hayatı birdenbire değişiveren oyuncu, üvey babasının isteği üzerine sıkı bir teoloji eğitimi görmeye başladı.

Juilliard’da John Houseman denetiminde drama eğitimi alan Hurt, disiplin problemi çektiği için mezun olmadan okuldan ayrıldı.

Şansını Oregon’da denemeye karar veren oyuncu, 1976 yılında New York’a geçerek Circle Repertory Topluluğu’nda devamlı oyuncu olarak çalışmaya başladı.

1976-77 sezonu içerisinde sahnelenen My Life adlı oyundaki performansıyla Obie ödülünün sahibi olan oyuncu, 1980 yılında kamera karşısına geçti. Altered States adlı filmde canlandırdığı kendi üzerinde tehlikeli deneyler yapan bilim adamı tiplemesiyle eleştirmenlerden olumlu not aldı.

1985 yılında rol aldığı Hector Babenco’nun “Kiss of the Spider Woman” adlı filmde canlandırdığı, Latin Amerika hapishanesinde mahkûm olan eşcinsel vitrin tasarımcısı karakteriyle En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’nün sahibi oldu. Ünlü oyuncu kariyeri boyunca birçok kez Oscar’a aday gösterildi.