Yeryüzünün halifesi hünkar kimdir? Yeryüzünün halifesi hünkar ne demek? Yeryüzünün halifesi hünkara minnet eylemem anlamı?

04.10.2022
Yeryüzünün halifesi hünkar kimdir? Yeryüzünün halifesi hünkar ne demek? Yeryüzünün halifesi hünkara minnet eylemem anlamı?

Yeryüzünün halifesi hünkar kimdir? Yeryüzünün halifesi hünkar ne demek? Yeryüzünün halifesi hünkara minnet eylemem anlamı? Soruları Arama motorlarında ve netbilge adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (netbilge.com) sizin için Yeryüzünün halifesi hünkar kimdir? Yeryüzünün halifesi hünkar ne demek? Yeryüzünün halifesi hünkara minnet eylemem anlamı? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun Net Bilge bilgiler sizlerle.

İbnü’l-Arabî’ye göre Allah’ın halifesi, isim ve sıfatlarıyla kendisinde en mükemmel biçimde tecelli ettiği insân-ı kâmildir. Mülk Allah’ındır. İnsân-ı kâmil bu mülkte onun halifesi yani vekilidir. Mühür nasıl hazineyi korursa Allah da halifesi olan insân-ı kâmil vasıtasıyla halkı ve mülkü öyle korur (Fuṣûṣ, s. 50).

İnsan yeryüzünün halifesidir.

Hünkar ise Osmanlı döneminde yalnızca padişahlar için kullanılan, hükümdar, padişah, sultan anlamına gelen bir şan.

Minnet veya şükran bir insanın aldığı yardımdan dolayı duyduğu hoşnutluk duygusudur. Genellikle teşekkür etme yoluyla ifade edilen bir duygudur.

Sizler için bizlerde en net bilginin adresi, Net Bilge olarak Yeryüzünün halifesi hünkar kimdir? Yeryüzünün halifesi hünkar ne demek? Yeryüzünün halifesi hünkara minnet eylemem anlamı? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.

Şarkı Sözleri

Har içinde biten gonca güle minnet eylemem
Arabiyi, Farisiyi bilmem, dile minnet eylemem
Sırati müzre müstakim gözetirim rahimi
Zalimin talim ettiği yola minnet eylemem
Zalimin talim ettiği yola minnet eylemem

Bir acaip derde düştüm herkes gider karına
Bugün buldum bugün yerim, hak kerimdir yarına
Zerrece tamahım yoktur şu dünyanın varına
Rızkımı veren Hüdadır kula minnet eylemem
Rızkımı veren Hüdadır kula minnet eylemem

Ey Nesimi, can Nesimi ol gani mihman iken
Yarın şefaatlarım Ahmedi Muhtar iken
Cümlenin rızkını veren ol gani serdar iken
Yeryüzünün halifesi hünkara minnet eylemem
Yeryüzünün halifesi hünkara minnet eylemem

Dikenlerle (Balçıkta) biten goncaya karşı eziklik duygusu taşımam. Arapçayı ve Farsçayı bilmem ve dile karşı da bir eziklik duygusu taşımam. En doğru yol (Hak yolu) olarak esirgeyenin yolunu gözetirim, şeytanın gezdiği (idman yaptığı)yere de ihtiyacım yok.

Herkes kazancının peşine giderken ben bir acayip derde düştüm, bugün bulduğumu bugün yerim, yarın yiyeceğimi Tanrı bağışlar. Bu dünyanın malına zerre kadar değer vermem; çünkü maddi manevi ihtiyacımı veren Tanrı’dır, bu nedenle O’nun kuluna karşı bir eziklik duygusu taşımam.

Oy Nesimi, dost Nesimi ki (şu dünyada) elindekinden fazlasını istemeyen bir misafirim; ahirette affolmam için yolum Hz. Muhammed iken ve tüm kulların maddi – manevi ihtiyacını veren, günahların üstünü örten Tanrı iken bu dünyanın hünkârına karşı da bir eziklik duygusu taşımam.

Türküde har içinde biten gonca küle minnet eylemem sözü ile denilmek istenen ateşin ininde ki gül bile olsa onu istemem çünkü ateş içinde açan çiçek ne bana ne ona hayır getiri demektir. En doğrusu bu ateş içinde ki çiçeğinde bir birimize minnet etmemesidir demektedir.