Yıldırım Bekçi kimdir? Yıldırım Bekçi kaç yaşında, nereli?

19.06.2022
Yıldırım Bekçi kimdir? Yıldırım Bekçi kaç yaşında, nereli?

Yıldırım Bekçi kimdir? Yıldırım Bekçi kaç yaşında, nereli?

Yıldırım Bekçi (d. 1959, Samsun ), Türk sanat müziği solisti.

Yıldırım Bekçi 1959 yılında Samsun’da doğan Yıldırım Bekçi, müzik yaşamına 1974 yılında Samsun Musiki Cemiyeti’nde başladı.

Burada Cavit Ersoy’dan müzik eğitimi aldı ve Taner Çağlayan şefliğindeki koroda iki yıla yakın bir süre görev yaptı.

Daha sonra Yıldırım Bekçi 1975 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı sınavını kazanan Bekçi, konservatuvarda aldığı eğitimin yanı sıra Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne de devam etti ve burada Emin Ongan’la çalıştı.

Ardından askere giden Yıldırım Bekçi, 1981’de TRT Ankara Radyosu’na girdi ve 1989 yılına dek orada görev yaptı.

Yıldırım Bekçi 1989’da TRT İstanbul Radyosu’na atandı ve 1990 yılında tek albümü olan “Düşündüğüm Biri Var” albümünü çıkarttı.

Bu dönemde 1Yıldırım Bekçi 994 yılında Denizciler Geliyor adlı dizide oynayan Yıldırım Bekçi, daha sonra İsmail Dede Efendi’nin yaşamını konu alan bir belgeselde de rol aldı.

Yıldırım Bekçi 1998’de özel işleri nedeniyle kendi isteğiyle İstanbul Radyosu’ndan ayrıldı ve müzik çalışmalarına sahnelerde devam etti.

Sanat yaşamı süresince pek çok projede yer alan Yıldırım Bekçi, aynı dönemin sanatçısı olan ve “çok sevdiğim bir kardeşim, değerli bir arkadaşım” dediği Nalan Altınörs’le de birçok ortak çalışmaya imza attı.

Biri kız, diğeri erkek olmak üzere iki çocuk babası olan Yıldırım Bekçi, müzik yaşamını profesyonel olarak sürdürmektedir.

Yıldırım Bekçi kimdir? Yıldırım Bekçi kaç yaşında, nereli?

Usta sanatçı Yıldırım Bekçi müzik hayatına 1974 yılında Samsun Musiki Cemiyeti ile adım atmıştır. Cavit Ersoy’dan müzik eğitimi almış ardından iki sene Taner Çağlayan şefliğindeki koroda görev yapmıştır.

1975 senesinde İstanbul Belediye Konservatuvarını kazanmış, aynı zamanda Üsküdar Musiki Cemiyetinde çalışmalarını sürdürmüştür.

1981 yılında askerlik görevinin ardından TRT Ankara Radyosu’na katılan sanatçı 8 sene görev yapmış 1989 yılında ise TRT İstanbul Radyosu’na atanmıştır.

İlk albümünü 1990 yılında Düşündüğüm Biri Var ismi ile müzik severlere sunmuştur. Ayrıca Denizciler Geliyor isimli bir dizi ile İsmail Dede Efendi’nin yaşamını konu alan bir belgesel filminde yer almıştır.

İlk evliliğinden bir kızı birde oğlu olan Yıldırım Bekçi 2018 yılında korodan öğrencisi olan Emine Demirel ile hayatını birleştirmiştir.

Baba tarafından aslen Samsun’ludur.