Yunus Emre Akkor Kimdir ? Yunus Emre Akkor Eşi Kimdir ?

15.02.2022
Yunus Emre Akkor Kimdir ? Yunus Emre Akkor Eşi Kimdir ?

Yunus Emre Akkor 1975 yılında Kilis’te dünyaya gelmiştir.

Ulusal televizyonlarda çeşitli yemek programları olan Akkor, aşçılık ve gastronomi bölümü olan üniversiteler ve meslek liselerinde gönüllü olarak Osmanlı Mutfağı üzerine sunumlarda bulunmaktadır.

Yunus Emre Akkor 1975 yılında Kilis’te dünyaya gelmiştir.

Ayrıca Ulusal televizyonlarda çeşitli yemek programları olan Akkor, aşçılık ve gastronomi bölümü olan üniversiteler ve meslek liselerinde gönüllü olarak Osmanlı Mutfağı üzerine sunumlarda bulunmaktadır.

Zennup 1844’ün kurucu ortağı ve mutfak şeflerinden biridir.

Halen gıda yatırımı olan fonlara ve bazı büyükşehir belediyelerine danışmanlık veren Akkor çeşitli seminerlere konuşmacı olarak katılmaktadır.

Sosyal içerikli çalışmalarından dolayı Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü’nce taltif edilen Akkor’un yemek yarışmalarında dereceleri mevcutur.

“Osmanlı Deniz Mutfağı” isimli kitabı ile yemek kitaplarının nobeli olarak bilinen, “Gourmand World CookBook” yarışmasında 2012 yılı “Best Fish and Seafood Book” (En iyi Balık ve deniz ürünleri kitabı) ödülünü kazanmıştır.

2014 yılı Temmuz ayında ” Ev Yapımı Dondurmalar ” ve ” Gelenekten Evrensele Osmanlı Mutfağı ” İsimli İki adet yeni kitabı Alfa Yayınevi tarafından basılmıştır.

THY’nin dergisi Skylife yazarı olmakla birlikte özel bir üniversitenin Gastronomi bölümünde hoca olarak da görev yapmaktadır. Yunus Emre Akkor, Dünya Mutfağı, Hobi Kitapları, Türk Mutfağı kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır.

Başlıca kitapları alfabetik sırayla; Kolay ve Pratik Ev Yapımı Dondurmalar – Sorbeler ve Soslar, Osmanlı Deniz Mutfağı, Osmanlı Mutfağı olarak sayılabilir.

Yunus Emre Akkor ile Ömür Akkor kardeş mi ?

Ömür Akkor, 1975’te Kilis’te dünyaya geldi. Öğretmen bir anne, tüccar bir babası vardır. Tek yumurta ikiz kardeşi bulunmaktadır. Kardeşinin adı Yunus emre Akkor‘dur.

‘Yemek kitapları Nobeli’ olarak da nitelendirilen dünyaca ünlü yemek kitapları yarışması Gourmand Cookbook Awards’a katılan Muhammed Ömür Akkor’un ‘Selçuklu Mutfağı’ adlı eseri, ‘Dünyanın En İyi Mutfak Tarihi Kitabı’ ödülüne layık görüldü. Yunus Emre adında ikiz kardeşi bulunan Ömür Akkor’un kardeşi de kendisi gibi ünlü bir şeftir. İkiz kardeşler asla aynı mutfağa girmediğini, farklı tarzlarından dolayı anlaşamadıklarını söylemişlerdir.