Yurt Dışı İş İlanları ve İş Başvurusu 2023

08.11.2022
Yurt Dışı İş İlanları ve İş Başvurusu 2023

Yurt Dışı İş İlanları ve İş Başvurusu 2023

Yurt dışı iş ilanları ve iş başvurusu kategorilerine bakıldığında, bunları hangi ülke dahilinde yapmak istediğimiz de önemlidir. Örneği Kuveyt işçi alımı ve iş ilanları başlığı, yurt dışında çalışmak isteyen kişilerin en çok arattığı konular arasındadır. Elbette ki çalışmak istenen ülkeler kadar, o ülkeler tarafından aranan meslek grupları da oldukça önemlidir. Peki, yurt dışında en çok aranan meslekler hangileridir?Sağlık Alanındaki Meslek Grupları; Neredeyse tüm ülkelerin büyük ölçüde önem verdiği sağlık sektörü, yurt dışında en çok aranan meslek gruplarından biri olarak gösterilebilir.Yazılım / Tasarım; Dijitalleşmenin de artmasıyla birlikte yazılım ve tasarım alanında gelişmek isteyen ülkeler, kendi vatandaşlarını bu konularda geliştirmekle birlikte aynı zamanda diğer ülkelerden yapılacak beyin göçüne de oldukça sıcak bakıyor.Akademi; Eğitimin son derece önemli bir konu olduğu günümüz dünyası, gelişmiş akademisyenlere de ayrıca önem vermekte. Bu sebepten ötürü, bir akademisyenin yurt dışına çıkarak oradaki üniversitelerde görev alması, hem kendisi ve hem de müracaat edeceği üniversite açısından oldukça önemlidir.İnşaat Sektörü; Diğer meslek grupları gibi üstün bilgi ve yetenekleriniz olmasa bile, inşaat sektöründe bir çalışma becerisine sahip olmanız durumunda yurt dışında çalışma fırsatını elde edebilirsiniz.Tır Şoförlüğü; Özellikle de Avrupa ülkelerine bakacak olursak, lojistik gibi sektör çalışanlarının genelde yurt dışından gelen kişiler olduğunu görebilmekteyiz. Eğer siz de bu alanda gerekli yetki ve kabiliyete sahipseniz, yurt dışında tır şoförlüğü yapmak gibi iş pozisyonlarından birine müracaat edebilirsiniz.

Yurt dışında çalışmak için gerekli şartlar nelerdir diye soracak olursanız, öncelikle çalışma ve oturma izni almanız gerektiğini belirtebiliriz. Bunun için; çalışmak istediğiniz işyeri ile önceden anlaşmalısınız. Ve o şirket ise size sponsor olup, çalışma izni almanız için tarafınıza yardım sağlayacaktır. Ancak bu durum firmalara belirli oranda bir masraf yüklediği için bazı firmalar bundan kurtulmak amacıyla, yurt dışı personellerine 3’üncü parti bir vize ajansıyla anlaşmaları gerektiğini söylemekte. Hatta bazı firmalar ise yurtdışından çalışmaya gelecek olan personellere, turist vizelerinin geçerli olduğunu dahi söyleyebiliyor. Ancak turist vizesi vs. gibi vize türleriyle yurt dışına gidip çalışmaya başlamanız, o ülke tarafından sınır dışı edilmeniz için geçerli bir sebeptir.Vize, çalışma izni ve vatandaşlık işlemlerini de halledebilecek durumda olduğunuzu varsayarsak, bundan sonrasında ise sizin kendi temel becerileriniz söz konusu olacaktır. Eğitim durumunuz, yaşınız, fiziksel özellikleriniz, yetenek alanlarınız ve yabancı dilinizin olması, bu konuda dikkat edilecek olan temel hususlar arasında değerlendirilir. Ayrıca sabıkanızın da temiz olması ve hiçbir önemli suça karışmamış olmanız da ayrıca önemlidir.

Yurt dışında çalışmak isteyen kişilere, en güvenilir yol olarak İŞKUR’a başvurmalarını tavsiye ederiz. İŞKUR yurt dışı iş başvurusu yapmak için, kurumun resmi web sitesine girmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca yurt dışında çalışmak için ne gereklidir sorusuna yanıt olacak birçok bilgiyi de yine İŞKUR’dan edinebilirsiniz. Bu sayede yurt dışında kadrolu ve kurumsal iş fırsatları bulabileceğiniz gibi, buna alternatif yöntemlerin olduğu bilgisini de sizlerle paylaşmak isteriz.Eğer yurtdışı için özel sektörde bir çalışma arayışı içerisindeyseniz, eleman ilanı verilen web siteleri hangileridir diye araştırma yapabilirsiniz. Bu sayede, direkt olarak yurt dışı işçi alımı taleplerini görüp başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca, büyükelçilikler de yine yurt dışı iş fırsatları konulu ilanlar da yayınlamaktadır. Dünya Bankası ve Avrupa Parlamentosu gibi uluslararası kurumsal firmaların web sitelerini düzenli olarak kontrol ettiğinizde, yurt dışında çalışmanızı sağlayacak olan iş fırsatlarına erişim sağlayabilirsiniz.