Yusra Mardini Kimdir? Nereli, Kaç Yaşında? Yusra Mardini Tokyo Olimpiyatları’nda madalya kazandı mı?

03.12.2022
Yusra Mardini Kimdir? Nereli, Kaç Yaşında? Yusra Mardini Tokyo Olimpiyatları’nda madalya kazandı mı?

Yusra Mardini Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında? Yusra Mardini Tokyo Olimpiyatları’nda madalya kazandı mı?

Mardini’nin hikayesi, Elena Favilli ve Francesca Cavallo’nun yazdığı Asi Kızlar için İyi Geceler Hikayeleri adlı kısa öykü koleksiyonunda anlatılıyor.

Hikaye JM Cooper tarafından çizildi, ve hikaye bir podcast bölümü olarak yayınlandığında Amerikalı gazeteci ve uzun mesafe yüzücü Diana Nyad tarafından anlatıldı.

3 Mayıs 2018’de otobiyografisi “Butterfly: From Refugee to Olympian – My Story of Rescue, Hope, and Triumph” yayınlandı. İrlandalı müzisyen Declan O’Rourke , Yusra’nın hikayesini hatırlamak için “Olympian” şarkısını kaleme aldı. Sally El Hosaini , Mardini’nin hayatından esinlenerek bir film yaptı. 

Yüzücüler 2022’de. Filmin başrollerinde Manal Issa , Nathalie Issa ve Ahmed Malek yer alıyor.
Şam’ın bir banliyösü olan Darayya’da büyüyen Mardini , Suriye Olimpiyat Komitesi’nin desteğiyle yüzme eğitimi aldı. 2012’de 2012 FINA Dünya Yüzme Şampiyonası (25 m) 200 metre bireysel karışık , 200 metre serbest ve 400 metre serbest yarışmalarında Suriye’yi temsil etti.

Almanya’ya vardığında Mardini, Olimpiyatlara katılma umuduyla Berlin’deki Wasserfreunde Spandau 04’ten teknik direktörü Sven Spannkrebs ile eğitimine devam etti. 200 metre serbest stil yüzme etkinliğinde hak kazanmaya çalıştı.

Haziran 2016’da Mardini, EOR için seçilen on sporcudan biriydi. Mardini , Rio’daki 2016 Yaz Olimpiyatları’nda 100 metre serbestte ve 100 metre kelebekte yarıştı. Rio Olimpiyatları’nda Mardini, diğer dört yüzücüye karşı 100m kelebek eleme yarışını 1:09.21’lik derecesiyle ve 45 yarışmacı arasında 41. sırada yer alarak kazandı.

Mardini , Tokyo’daki 2020 Yaz Olimpiyat Oyunlarında yarıştı . Açılış töreninde sporcular geçidinde IOC Mülteci Olimpiyat Takımı bayrağını taşıdı . Bayanlar 100 m kelebeğinde elemelerde 1: 06.78 ile yüzdü ve sadece ilk 16 kadının kalifiye olduğu sonraki turlardan elendi.

Yusra Mardini 5 Mart 1998 yılında Suriye’de dünyaya geldi. Suriyeli hristiyan bir ailenin çocuğu olarak yaşama gözlerini açtı ve Şam’da büyüdü. Yusra Mardini, Suriye Olimpiyat Komitesi’nin desteğiyle yüzme eğitimi aldı.

2012 yılında Suriye adına 2012 Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda 200 metre bireysel karışık, 200 metre serbest ve 400 metre serbest dallarında yarışan Yusra Mardini, Suriye’de iç savaşın çıkması ile birlikte Türkiye’ye gelerek İzmir üzerinden Yunanistan ait Sisam Adasına yüzerek Almanya’ya mülteci olarak sığınmıştır.

Yusra Mardini, şu anda Almanya’nın Hamburg kentinde yaşıyor.

Rio de Janeiro’daki 2016 Yaz Olimpiyatları’nda Olimpiyat bayrağı altında yarışan Mülteci Olimpik Sporcular Takımı’nın (ROT) bir üyesiydi.

27 Nisan 2017’de Mardini, BMMYK İyi Niyet Elçisi olarak atandı. Ayrıca Tokyo’daki 2020 Yaz Olimpiyatları’nda Mülteci Olimpiyat Takımı (EOR) ile yarıştı.