Zeynep Karababa kimdir? Nereli? Zeynep Karababa evlimi? Zeynep Karababa eşi kimdir?

04.09.2022
Zeynep Karababa kimdir? Nereli? Zeynep Karababa evlimi? Zeynep Karababa eşi kimdir?

Zeynep Karababa kimdir? Zeynep Karababa Nereli? Zeynep Karababa evlimi? Zeynep Karababa eşi kimdir? Zeynep Karababa kaç yaşında?

Zeynep Karababa, ozan geleneği sürdüren müzik sanatçıdır.

Zeynep Karababa, halk ozanı Mehmet Ali Karababa’nın kızıdır. Sivas katliamında öldürülen Gülsün Karababa sanatçının kardeşidir. Zeynep Karababa, 3 adet albüm yayınlamıştır. Sanat hayatına Ankara’da devam etmektedir.

1965 yılında dünyaya gelen Zeynep Karababa aslen Sivas’lıdır.

Zeynep Karababa nın Halk Ozanı Mehmet Ali Karababa babasıdır.

Çocukluk yılları sazın, sözün, deyişlerin ve aşıklık geleneğinin canlı şekilde yaşandığı Sivas’ın Divriği İlçesi’ne bağlı olan Çamşıhı yöresinde geçmiştir.

Çamşıhı, Anadolu halk kültürüne zengin katkılar sunmuş, radyo repertuvarı’nın yanı sıra sözlü Alevi kültürüne ürünler vermiş halk ozanları ile tanınan bir yöre’dir.

Çocukluğu babası Mehmet Ali Karababa’dan ve akrabası olan Feyzullah Çınar’dan etkilenerek, onları dinleyerek geçmiştir. İlk müzik eğitimini de bu şekilde almış sayılır.

Babası Mehmet Ali Karababa ayrıca Alevi dedesi olduğu için evlerinde yapılan Cem ve diğer dini ayinlerde bir çok halk ozanını tanıma ve dinleme fırsatı yakalamıştır.

Zeynep Karababa İlk sahne tecrübesini ise o dönemlerde edinmiş, sesini ilk kez babasının sazının tınısı ile birleştirdiğinde duymuştur.

Dedesi’de keman ve bağlama çalmış, babası ise orta telde bağlama çalan usta bir ozan’dır.

Zeynep Karababa Ruhi Su‘nun müziği ile tanıştığında hayatının dönüm noktasını gerçekleştirmiştir. Aile’den gelen eğitiminin yanı sıra teknik eğitimi de gerektiği için kendisini geliştirmiş ve eğitimine Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bölümü’nde yarı zamanlı koro bölümünde devam etmiştir.

Ardından Zeynep Karababa Opera sanatçısı Besra Alaca’dan şan eğitimi almıştır.

2000 senesinde ise Zeynep Karababa Yaz Bahar isimli albümü’nü Ada Müzik Firması ile müzik piyasasına sürmüştür.

Zeynep Karababa 2008’da Gülyüzlüm, 2011 yılında Çamşıh Türküleri ve 2016 yılında Bitmeyen Hüzün isimli albümlerin altına imzasını atmıştır.