Aday öğretmen eş durumundan tayin isteyebilir mi?

Doğrudan sözleşmeli öğretmen eş durumu tayin yönetmeliği yoktur. Fakat 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 4. maddesi eş durumu ile ilgilidir. Eş durumu ile ilgili ek 4. maddede şu ifadeler yer alır.

Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler üç yıl süreyle başka bir yere atanamaz.
Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi bu
öğretmene tabidir.
 Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi
tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri
halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en
az bir yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.

Sözleşmeli öğretmen polis eş durumu tayini yapılabilir mi?

Sözleşmeli öğretmen polis olan eşinin yanına gidemez. Sözleşmeli öğretmen polis eş durumu tayin hakkı bulunmamaktadır. Ancak 3 yılın sonunda yapılacak olan ilk özür gurubu atamalarında başvuru hakkı kazanabilir.

Sözleşmeli öğretmen asker eş durumu tayini yapılabilir mi?

Sözleşmeli öğretmen asker olan eşinin yanına gidemez. Sözleşmeli öğretmen asker eş durumu tayin hakkı bulunmamaktadır. Ancak 3 yılın sonunda yapılacak olan ilk özür gurubu atamalarında başvuru hakkı kazanabilir.

Sözleşmeli öğretmen özel sektör eş durumu tayini yapılabilir mi?

Sözleşmeli öğretmen özel sektörde çalışan eşinin yanına gidemez. Sözleşmeli öğretmen özel sektörde çalışan eş durumu tayin hakkı bulunmamaktadır. Ancak 3 yılın sonunda yapılacak olan ilk özür gurubu atamalarında başvuru hakkı kazanabilir.

Sözleşmeli öğretmen eş durumu tayini kaç yıl sonra ne zaman yapılır?

Eğer her ikisi de sözleşmeli ise 1 yılın sonunda yapılacak olan ilk ‘Her İkisi de Sözleşmeli Öğretmen Eş Durumu Tayini’ başvurusunda bulunabilir.

Taraflardan biri sözleşmeli değilse (asker, polis, özel sektör çalışanı, memur gibi) ancak 3 yılın sonunda yapılacak olan ilk özür gurubu atamalarında başvuru hakkı kazanabilir.

Eşin sözleşmeli öğretmene tabi olması

Sözleşmeli öğretmenin yerinde kalması ve eşinin onun yanına gelmesidir. Yani atanan sözleşmeli öğretmen başvuru yapamaz, eşi onun yanına gidebilir.

Sözleşmeli öğretmenin 3 yıl sonra eş durumu tayini istemesi

MEB geçtiğimiz yıllarda 3 yıl sözleşme süresini doldurmuş ve 1 yıllık kadro süresi tamamlanmadan bu öğretmenlere özür gurubu tayin hakkı vermişti. Sözleşmeli öğretmenin 3 yılın sonunda özür gurubu atamalarına başvurması ile gerçekleşebilir. MEB’in bu konuda yaptığı duyuruları sitemizden takip edebilirsiniz.

Her ikisi de sözleşmeli öğretmen eş durumu tayini

Farklı illerde sözleşmeli öğretmen olarak görev yapan eşlerin aile birlikteliğini sağlamak amacıyla sözleşmeli öğretmen eş durumu tayini yapılabilmektedir. Her ikisi de sözleşmeli öğretmen olan eşlerin tayini nasıl olur?

MEB her ikisi de sözleşmeli öğretmen eş durumu tayinlerini Temmuz-Eylül ayları arasında yapmaktadır.

Her ikisi de sözleşmeli öğretmen eş durumu tayin şartları

  • Görev yapılan ilde sözleşmeli öğretmen olarak en az bir yıl fiilen görev yapmış olmak,
  • Bir yılın hesabında çeşitli nedenlerle (doğum, askerlik v.b) sözleşmenin feshedildiği süreler dikkate alınmaz,
  • Her ikisi de sözleşmeli olan öğretmenler ayrı ayrı başvuru yapabilir,
  • Ayrı ayrı başvuru yapmak şansınızı arttırabilir,
  • Eğer, başvuru yapan sözleşmeli öğretmenlere bulundukları il çıkmazsa, istemeleri halinde başkaca bir il çıkabilir,
  • Atamalar hizmet üstünlüğüne göre yapılır,

Sözleşmeli öğretmen 3+1 eş durumu tayini nasıl yapılır?

Sözleşmeli öğretmen 3 yıl çakılı kalır, 3 yılın sonunda kadroya geçtikten sonra yapılacak olan ilk özür gurubu atamalarında başvuru hakkı kazanabilir. Bunun için sitemizi takip edin.

Bir Cevap Yazın

error: Site İçeriği Korunmaktadır.