Agadir Nerede? Agadir Krizi? Agadir Monoco? Agadir nasıl bir yer? Gezilecek Yerler? Morocco neresi Vikipedi?

23.06.2022
Agadir Nerede? Agadir Krizi? Agadir Monoco? Agadir nasıl bir yer? Gezilecek Yerler? Morocco neresi Vikipedi?

Agadir Nerede? Agadir Krizi? Agadir Monoco? Agadir nasıl bir yer?

Agadir, Fas’ta bir şehirdir. Souss-Massa-Draâ bölgesinin başkentidir. Atlas Okyanusu kıyısında, Atlas Dağları’nın yakınında bulunur. 2004 yılı itibarıyla nüfusu 678.596’dır. Ekonomisi daha çok turizm ve balıkçılığa dayanır, şehrin etrafında tarımsal faaliyet bulunur

Agadir (Arapça: أغادير), Fas’ta bir şehirdir. Souss-Massa-Draâ bölgesinin başkentidir. Atlas Okyanusu kıyısında, Atlas Dağları’nın yakınında bulunur. 2004 yılı itibarıyla nüfusu 678.596’dır. Ekonomisi daha çok turizm ve balıkçılığa dayanır, şehrin etrafında tarımsal faaliyet bulunur.

Agadir Nerede? Agadir Krizi? Agadir Monoco? Agadir nasıl bir yer?

Agadir Krizi ya da İkinci Fas Bunalımı Nisan 1911’de önemli bir Fransız askeri gücünün Fas’ın iç kesimlerine konuşlandırılmasıyla tetiklenen kısa bir uluslararası krizdir. Almanya, Fransa’nın genişlemesine itiraz etmedi, ancak kendisi için toprak tazminatı istedi.

Agadir Nerede? Agadir Krizi? Agadir Monoco? Agadir nasıl bir yer? Morocco neresi Vikipedi?

Fas, Afrika’nın kuzeybatısında bir ülkedir. Atlantik okyanusu kıyıları Cebelitarık boğazı ile Akdeniz kıyılarını ayırır.

Agadir Gezi Rehberi Agadir Gezilecek Yerler AGADİR’DE KONAKLAMA

Fas’ın en popüler yazlık mekanı olduğu için bölgede genel anlamda yazları turist patlaması yaşanıyor. Atlas dağlarının atlas okyanusu ile birleştiği sonsuz maviliklerin tam ortasına açılan bir kapı Agadir. Belki birçok kişi ismini bile duymamıştır. Fakat Fas gezilerinin unutulmuş çocuğu bu şehir, aslında sanıldığından daha çok popüler olmayı hak eden ve kendine verilen değeri hiçbir zaman geri çevirmeyen bir şehirdir Agadir.

Agadir Fas krallığının güney batı kısmında kendi çapında bir ülke diyebiliriz. Şubat ayında ziyaret etmiş olsak bile bizim ülkemizde ki Kemer gibi canlıydı bu şehir. Turistik mekan olmasının yanı sıra tüm şehir neredeyse İngilizce biliyor. Her ne kadar Fas kendi dilini konuşsa da, ülke de hakim seviyede Fransızcada bilinmekte ve konuşulmaktadır.

  • Souk el Had (Bir çeşit kapalı pazar yeri. 600 kadar tezgah var. Kapanış saatin 20:00.)
  • Agadir Balık Pazarı
  • La Medina d’Agadir
  • Agadir Marina
  • Plajları