Astım Hastalığı Polisliğe Engel mi? Astım Hastaları Polis Olabilir Mi?

13.03.2022
Astım Hastalığı Polisliğe Engel mi? Astım Hastaları Polis Olabilir Mi?

Bilindiği üzere Polis okullarına alınacak öğrencilerde ve bekçi alımlarında emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre sınavlara katılan adaylarda gerekli sağlık kontrolleri gerçekleştirilmektedir.

Astım bireyin nefes darlığı yaşayarak göğüs kafesinde baskı hissetmesi şeklinde nükseden bir hastalıktır.Kronik astım ve alerjik astım olarak ikiye ayrılmaktadır.

  • Alerjik astım bireyin belirli dönemlerde, özellikle ilkbahara geçişte nefes darlığı yaşaması durumudur.
  • Kronik astım ise nöbetler halinde ortaya çıkan kişinin belirli aralıklarla nefes darlığı yaşadığı durumdur.

ETSŞY’ne göre Eğer alerjik astım hastalığına sahipseniz bu muayene sırasında net bir şekilde gözükecektir. Görünürse elenirsiniz fakat kronik alerjik hastalığı durumudur. Kronik alerjik genellikle ilaç kullanımı gerektirmeyen bir astım türüdür. Muayene sırasında da herhangi bir belirtisi görülmemektedir. Tek sorun mülakatlar sırasında nefes darlığı çekilmemesidir. Nefes alma problemi çekenler mülakat aşamasına bile geçemeyecek konumdadırlar. Polis memur adayları için hazırlanan solunum testi sırasında kronik astım hastaları sorun yaşamaz salar herhangi bir belirti olmayacağı için elenme gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.