Cenk Sözeri kimdir? kaç yaşında, nereli?

26.04.2022
Cenk Sözeri kimdir? kaç yaşında, nereli?

Cenk Sözeri kimdir? kaç yaşında, nereli?

Cenk Sözeri Sahne Sanatları Yüksek Lisans ve Mint Akademi, Ekol Drama, Semiha Berksoy Akademi, Yeditepe Üniversitesi, Doğuş Üniversitesinde Tiyatro Eğitmenliği yapmış/yapmaktadır. Yazmış olduğu “İyi Saatler Olsun” Tiyatro Oyunu, Ankara ve Samsun’da iki ayrı Tiyatro tarafından sahnelenip oynanmıştır.

Cenk Sözeri 1993 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun olmuştur.

Cenk Sözeri Batakhane Güzeli, Bedava mı Sandın?,Afife Jale, Küçük Mozart, Ferhat’ın Yeni Acıları, Masal Bahçesi, Altın Göl, Kalbin Sesi, Aşk Gibi, Hisse-i Şayia, Son Perde, Bu Oyunun Adı Yok, Paramparça, LOZAN, İşler Karıştı Bebeğim, Kuvayi Milliye isimli Tiyatro oyunlarında; Aliye, Büyükannemin Konağı, Tatlı Hayat, Erguvan Yılları, Sıcak Saatler, Sakin Kasabanın Kadını, Ayşecik, İlk Aşk, Acı Günler, Gurur, Denizciler Geliyor, Hüsnü Bey Amca, İki kızkardeş, Gül ve Diken isimli TV dizileri ile Her Gece Bodrum isimli Sinema Filminde rol almıştır. Oyun uyarlama ve yazarlığı ile oyunlarda yönetmenlik yapmış, oyunculuk üzerine pek çok workshop’a katılmıştır.

Cenk Sözeri M.S.Ü. Dev.Kons. Sahne Sanatları Yüksek Lisans ve Mint Akademi, Ekol Drama, Semiha Berksoy Akademi, Yeditepe Üniversitesi, Doğuş Üniversitesinde Tiyatro Eğitmenliği yapmış/yapmaktadır. Yazmış olduğu “İyi Saatler Olsun” Tiyatro Oyunu, Ankara ve Samsun’da iki ayrı Tiyatro tarafından sahnelenip oynanmıştır. Şirket eğitimleri ve seminerler vermiştir/vermektedir.

Tiyatro ve sinema oyunculuğunun yanı sıra seslendirme sanatçısı da olan Aykut Sözeri, yaşamını yitirdi. Acı haberi Sözeri’nin oğlu duyurdu. Babası gibi oyuncu olan Cenk Sözeri, “İçim çok ama çok acıyarak yazıyorum… Maalesef Babamız Aykut Sözeri’yi kaybettik. Cenaze töreni Yarın Saat 15 00’de Ankara Yenimahalle Ahmet Efendi Camii, Karşıyaka mezarlığında olacak. Tüm dostlarının ve sevenlerinin ve tiyatro camiasının başı sağ olsun.” sözleriyle üzüntüsünü dile getirdi.

1950’de Ankara’da doğdu. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro yüksek bölümünden, 1969 yılında mezun oldu. Daha öğrencilik yıllarında Devlet Tiyatrolarında oynamaya başladı. Konservatuvar yıllarında Cüneyt Gökçer, Mahir Canova, Bozkurt Kuruç gibi hocalardan dersler aldı.

Başta Ankara Devlet Tiyatrosu olmak üzere, Devlet Tiyatroları’nın farklı bölgelerinde, yönetmen, oyucu olarak çalışmalar yaptı. Bu çalışmalarına emekli olduktan sonra da, “konuk sanatçı” olarak devam etti. TRT’de uzun yıllar Seslendirme sanatçısı olarak çalıştı. Yerli ve yabancı pek çok oyuncuyu seslendirdi. Türkiye pek çok ünlü oyuncuyu onun sesinden tanıdı. Asıl mesleği olan tiyatro oyunculuğu olan Sözeri, dizi ve filmlerde de oynadı. Sözeri, ayrıca kendisi gibi tiyatro oyuncusu olan Cenk Sözeri’nin de babasıdır.

error: Content is protected !!