Do Kwon kimdir? Kaç Yaşında, Nerede? Terra Luna Coin Battı mı? Do Kwon Viki, Do Kwon Hakkında Tüm Detaylar

14.05.2022
Do Kwon kimdir? Kaç Yaşında, Nerede? Terra Luna Coin Battı mı? Do Kwon Viki, Do Kwon Hakkında Tüm Detaylar

Do Kwon kimdir? Kaç Yaşında, Nerede? Terra Luna Coin Battı mı? Do Kwon Viki, Do Kwon Hakkında Tüm Detaylar

“Luna ve UST kripto para felaketlerinin ardındaki Do Kwon, eskiden bir Apple ve Microsoft mühendisiydi, ancak blockchain yolunu seçti. TerraUSD ve LUNA coin battı arkasındaki isim Güney Koreli Do Kwon ismi dünya gündeminde hızla konuşulmaya başlandı. 30 yaşında dünyayı dolandırdığı iddia edilen Terra Luna ve UST yaratıcısı Do Kwon…

UST’den önce, Neutrino, Iron ve Basis gibi birçok algoritmik stabilcoin, değerleri USD fiyatına sabitlenmediğinde başarısız oldu. Terra’nın eski çalışanları, Basis’in aslında Kwon’un bir takma adla geliştirdiği deneysel bir proje olduğunu ortaya koyuyor.

Nisan ayında Bloomberg’e konuşan Kwon, UST’nin ancak blok zincirindeki DeFi projelerinin sayısı patlarsa böyle bir durumda olacağını, yani onların yalnızca “kendi başarılarının kurbanları” olabileceklerini söyledi. Kwon bu vizyona inanıyor ve oynaklık zamanlarında UST fiyatını istikrara kavuşturmak için sermayeyi artırmak olan bir kuruluş olan Luna Foundation Guard’ı (LFG) kurdu. Ocak ayında LFG 4,1 milyar dolar topladı ve bu yıl 10 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Ancak, Kwon’un erken başarısı uzmanların şüphelerini azaltmadı. Bir kripto hedge fonu olan Galois Capital, Twitter’da her gün Terra’yı eleştiren bir “gönderi fırtınası” yapıyor. Galois yöneticileri, Luna ve UST arasındaki ilişki üzerine inşa edilen arz-talep mekanizmasının başarısız olacağını ve UST’yi bir dolar değerinde tutamayacağını ve Anchor platformunun yaklaşık %20’lik bir yıllık getiri sağladığını ve sonunda projenin tüm rezervlerini tüketeceğini iddia ediyor.

Do Kwon, Terraform Labs şirketinin kurucusu ve CEO’sudur.

Hayatı
Güney Koreli bir kripto girişimcisi olan Do Kwon, Terraform Labs şirketinin kurucusu ve CEO’sudur. Do Kwon, C++, Java ve Python dâhil olmak üzere çok sayıda programlama dilini biliyor. Söz konusu ismin blockchain dünyasına girişi, Anchor Protocol ve Mirror Protocol gibi diğer popüler kripto projelerine uzanıyor. 2019 yılında Finans ve Risk Sermayesi kategorisinde Forbes 30 Yaş Altı 30 listesinde lider olarak yer alan Do Kwon, aynı zamanda Flint, Iron Fish, pSTAKE ve Ape Board gibi kripto merkezli firmalara birkaç milyon dolarlık kişisel yatırım yapmıştır.

Terraform Labs
Terraform Labs, Terra (LUNA) tokenı ile TerraUSD (UST) sabit coininin arkasında bulunan şirkettir. Do Kwon tarafından kurulan Terraform Labs, hem LUNA’ya hem de en büyük algoritmik sabit coin olan UST’ye ev sahipliği yapan TerraUSD blok zinciri protokolünün arkasındaki Güney Kore merkezli firmadır.

Kariyeri
Do Kwon, 2016 yılının Ocak ayında Anyfi’yi hayata geçirmiştir. Anyfi, merkeziyetsiz uygulamaların gerçek hayattaki kullanımları için hayata geçirilmiş bir mesh network startup’ıdır. Do Kwon, 2017 yılının Ekim ayına kadar söz konusu projenin CEO’su olarak görev yürütmüştür. Başarılı isim, Microsoft ve Apple’da yazılım mühendisi olarak da çalışmıştır. 2018 yılının Ocak ayında Terraform Labs şirketini kuran Do Kwon, hala şirketin CEO’su olarak görev yürütmektedir.

Eğitimi
Do Kwon, 2010 yılında Stanford Üniversitesi Bilgisayar Bilimi bölümünde lisans eğitimine başlamıştır. Söz konusu isim, 2015 yılında buradan mezun olmuştur.

Terra, açık finansal altyapıların ve sabit ödemelerin geliştirilmesi hedefi doğrultusunda hayata geçirilmiştir. Farklı itibari para birimlerine sabitlenmiş coinler, söz konusu protokolü desteklemektedir. LUNA tokenları, bu sabit coinlerin fiyatlarını algoritmik olarak dengelemektedir. Terra protokolü bir yandan itibari para birimlerine sabitlenmiş coinleri piyasaya sürerken, diğer yandan tarafsız ve şeffaf bir ödeme sistemi yaratmaktadır.

11 Mayıs’ta, Do Kwon’un topluluğa güven verecek içerikli tweeti, önceki gönderilerden onlarca kat daha fazla olan 34.000 beğeni ve 10 binden fazla paylaşım çekti. Twitter hesabında da takipçi sayısı ikiye katlanarak 600 bini aştı. Do Kwon ismi, kripto para birimiyle ilgili haber sitelerinde ve gruplarda sıkça göründü.

Ancak Kwon bir sosyal medya yıldızı değil. 2018’deki “kripto kışı”ndan bu yana kripto dünyasının en büyük çöküşünün ardından odak noktası haline geldi. Bu pazar, bir yılın en düşük seviyesi olan 1,1 trilyon dolarlık piyasa değerine geri döndü. Nedeni, Kwon tarafından yapılan UST kripto parasından kaynaklanıyor

1992’de Güney Kore’de doğan Do Kwon, stabilcoin UST’nin, Terra kripto para biriminin ve Luna Foundation Guard’ın arkasındaki organizasyon olan Terraform Labs’ın kurucusudur. UST fiyatının istikrarsızlığı ve Kwon’un başarısız kurtarma girişimi, kripto para piyasasında büyük bir satış kampanyası başlattı ve tüm piyasayı “kırmızı” yapan bir domino etkisi yarattı ve kripto para piyasasının kapitalizasyonunu durma noktasına getirdi.