Jale İnan kimdir? Jale İnan hayatı, Jale İnan ülkemize nasıl hizmet etmiştir?

26.04.2022
Jale İnan kimdir? Jale İnan hayatı, Jale İnan ülkemize nasıl hizmet etmiştir?

Jale İnan kimdir? Jale İnan hayatı, Jale İnan ülkemize nasıl hizmet etmiştir?

Jale İNAN ülkemize nasıl hizmet etmiştir?

1 Şubat 1914 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Jale İnan, Türk arkeoloji tarihinin önemli isimleri arasında yer almaktadır. Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli arkeologlar arasında yer alan Jale İnan, Side’deki müzenin kurulmasında önemli bir rol oynamıştır. İşte, Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu Jale İnan hakkında merak edilen bazı detaylar

Jale İnan, Alexander von Humboldt Vakfı bursu ile Almanya’da Berlin Üniversitesi Arkeoloji Bölümünde eğitim görmüştür. Meslek yaşamı süresince üç kez “The Institute for Advanced Study”ye konuk üye olarak davet edilmiş ve orada çalışmalarda bulunmuştur. Side müzesinin kurulmasını sağlamış, yaptığı kazılarla yöre halkının gelir düzeyinin yükselmesine katkıda bulunmuştur.

Jale İnan’ın arkeoloji bilimine yaptığı katkılar şöyledir;

 • Roma Portreleri hakkındaki çalışmaları
 • Side-Perge Kazılarına ait araştırmaları
 • Avrupa ve Amerika Müzelerindeki Araştırmalarıyla Side/Perge heykellerine ait parçaları saptayarak bu heykel parçalarının yurda dönmesine yardımcı olması ve heykellerin tümlenmelerini sağlaması.

Bilimsel Kurum Üyelikleri ve aldığı ödüller;

1945 : Berlin Arkeoloji Derneği Üyesi
1964 : Alman Arkeoloji Enstitüsü Asli Üyesi
1967-68, 1973-74, 1979-80 : The Institute for Advanced Study Misafir Üyesi
1971 : Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Muhabir Üyesi
1975-80 : Türk Tarih Kurumu Üyesi
1990 : Atina Arkeoloji Kurumu Şeref Üyesi
1992-93 : Kültür Bakanlığı teşekkür plaketleri ve takdirnameler

Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğudur. Uzun yıllar devam eden programlı kazılarla Perge ve Side antik kentlerinin gün ışığına çıkarılmasına emek vermiş; çıkarılan eserlerin sergilenmesi için Antalya ve Side müzelerinin kurulmasını sağlamıştır. Programlı kazıların dışında tarihi eser kaçakçılığına karşı çeşitli kurtarma kazıları gerçekleştirmiştir.

Jale İnan hakkında bilgiler edinelim ve insanlığa katkılarını öğrenelim;

 • Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın Arkeolog’u olma özelliğini taşır.
 • İstanbul Üniversitesi’nde Klasik Arkeoloji Kürsüsü araştırmalarında rol oynadı.
 • Side müzesini kurmuştur.
 • Side’nin Perge kentinde arkeolojik kazılara katıldı.
 • Antalya müzesini büyümesine ve genişlemesine katkı sağladı.
 • Arkeoloji alanında bir çok kişiye örnek oldu.
 •  Kendisi oldukça başarılı olmasının yanı sıra, profesördür.
 • Arkeoloji eğitimini Almanya’da aldı.
 • Yaşamı boyunca arkeolojik kazılarda bulundu ve eserlerin onarımı için çaba sarfetti.

Eserleri şöyledir; Antalya, Roma devri portreleri (1965), Roman and Early Byzantine portrait sculpture in Asia Minör (Küçük Asya’daki Roma ve erken Bizans portre hey­kelciliği) [E. Rosenbaum ile, 1966],  Römische und Früh byzantinische portrats plastik aus der Turkei (Türkiye’de Roma ve erken Bizans portre heykelciliği) [2 cilt, 1979).

Jale İnan, ülkemizin önde gelen arkeologlarından biridir. Arkeoloji alanında yaptığı çalışmalar yurt içinde ve yurt dışında önemli etkiler meydana getirmiştir. Jale İnan, İstanbul – 1914 doğumludur. Uzun yıllar arkeoloji alanında Anadolu’nun dört bir yanında çalışmalar yapmıştır.

Tarih, medeniyet, kültür, araştırma, geliştirme bakımından öncü bir şahsiyet olmuştur. Portre heykelcilik, mozaik, portre alanlarında önemli arkeolojik çalışmalar yapmışlardır. Türkiye’de Bizans ve Roma heykelciliği alanında da yaptığı kültürel çalışmalarla adından sıkça söz ettirmiştir. Jale İnan, medeniyet tarihçiliği ve arkeoloji alanlarında öncü çalışmalar yaparak ülkesine ve dünyaya önemli hizmetler sunmuştur. Öncü biri olarak örnek olmayı da başarmıştır.