kavşaklarda geçiş hakkı, Kontrolsüz kavşakta geçiş hakkı, Kavşakta geçiş üstünlüğü sıralaması ve kavşaklarda sağdan gelen

28.02.2022
kavşaklarda geçiş hakkı, Kontrolsüz kavşakta geçiş hakkı, Kavşakta geçiş üstünlüğü sıralaması ve kavşaklarda sağdan gelen

Motorlu taşıtların sağdan gelen diğer araçlara karşı üstünlüğü bulunur. Her zaman motorsuz araçlar, motorlu araçlara yol hakkı vermek zorundadır. Tali yoldan çıkan araçların, geçiş üstünlüğü bulunmaktadır. Dönel kavşağa gelen sürücüler, kavşak içindeki araçlara geçiş hakkı vermelidir.

Kontrolsüz kavşaklarda motorsuz araç sürücüleri motorlu araçlara, motorlu araç sürücüleri ise sağdan gelen araçlara ilk geçiş hakkını vermek zorundadır. Kavşağa gelen sürücüler, kavşak giriş ve çıkışlarında kurallara uygun olarak karşıya geçen yayalara, geçiş hakkını vermek zorundadır.

Aksine bir işaret yoksa eğimsiz iki dar yolda aşağıdaki araçların karşılaşması halinde geçiş hakkı sırası ile; 1-Otomobil, Minibüs, Kamyonet’in (Kendi aralarında da verilen sırada) 2-Otobüs 3-Kamyon 4-Traktör (arazi taşıtı) 5-İş makinesi 6-En son motorsuz araçlarındır.

Trafik kazalarının en büyük nedenlerinden biri kavşaklarda geçiş önceliği kurallarına uyulmaması. Trafik işareti ve işaretçilerinin olmadığı kavşaklarda her, sürücü sağından gelen araca yol vermelidir.

Sağdan gelen kontrol edilir kavşaklarda.