Kimpaş sahibi Lütfi Abay kimdir, kaç yaşında, nereli? Naksan Plastik sahibi mi? Lütfi Abay serveti

31.12.2022
Kimpaş sahibi Lütfi Abay kimdir, kaç yaşında, nereli? Naksan Plastik sahibi mi? Lütfi Abay serveti

Lütfi Abay kimdir, kaç yaşında, nereli? Kimpaş, Naksan Plastik sahibi mi? Soruları Arama motorlarında ve netbilge adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (netbilge.com) sizin için Lütfi Abay kimdir, kaç yaşında, nereli? Kimpaş, Naksan Plastik sahibi mi? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun Net Bilge bilgiler sizlerle.

Kimya Mühendisliği alanında lisansüstü eğitimini Amerika’da USC Üniversite’sinde tamamlamış olan Lütfi Abay, Petkim Petrokimya’da çalıştığı yıllarda elde ettiği bilgi ve birikimle 1982 yılında KİMPAŞ’ı kurdu.

Sivas’ın Tutmaç köyünde 1939 yılında dünyaya gelen Abay, memleketinden Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar uzanan eğitim hayatı boyunca çeşitli zorluklarla karşılaştı.

Köyünde ilkokul olmadığı için 10 yaşına kadar okula gidemeyen Abay, 1949’ta okulun açılmasıyla ikinci sınıftan itibaren eğitim almaya başladı ve 1953 yılında mezun oldu. Abay, ortaokul ve lise eğitimini kent merkezinde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümünü kazanarak başkentin yolunu tuttu.

Yüksek lisansını da ABD’de tamamlayan Abay, bir haber muhabirine, eğitime yatırım yapma düşüncesinin gençlik yıllarında başladığını anlattı.

Abay, Ankara’da okurken yurt konusunda çok sıkıntı çektiğini belirterek, “Hiçbir yerde doğru dürüst kalacak bir yer bulamadım. O zamanlar çektiğim bu sıkıntılardan dolayı, ‘İleride ben de bu sıkıntıların telafisi olarak bir yurt yaptırabilsem.’ diye düşündüm. İçimde bu hep uhde kalmıştı. Okul uhdesi de okul sıkıntısından dolayı ilkokula geç başlamamla oluşmuştu. Okulun da çok önemli ve gerekli olduğunu düşünüyordum.

Yıllar sonra memleketimde sırasıyla ilkokul, ortaokul, lise yaptırdık. Ancak lise ihtiyaçtan dolayı ilkokula çevrildi. Ama halen onun peşindeyim, orayı bir bütün olarak düşünüyorum ben. Ardından Cumhuriyet Üniversitesine de öğrenci yurdu kazandırdık.” diye konuştu.

Yatırımları, dönemin özel idareleriyle iş birliği içerisinde yaptıklarını vurgulayan Abay, 2013’te kurduğu Lütfi Abay Kültür ve Eğitim Vakfı (LAKEV) aracılığıyla da her yıl 100’e yakın ihtiyaç sahibi üniversite öğrencisine burs verdiklerini dile getirdi.

2021 yılında Türkiye’nin yerli İHA ve SİHA teknolojisindeki başarısını takip eden 82 yaşındaki Lütfi Abay, hayalindeki bu laboratuvarın Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SBTÜ) bünyesinde kurulması için kolları sıvadı.

Sivas. Türkiye genelinde öğrencilere verdiği burslar ve memleketi Sivas’ta yaptırdığı okul ve yurtlarla ömrünün 16 yılını eğitime adayan 82 yaşındaki iş insanı Lütfi Abay, doğup büyüdüğü kentte yaptıracağı “Yapay Zeka ve Robotik Araştırmalar Laboratuvarı” ile teknolojiye ayak uyduran gençlerin yetişmesini hedefliyor.

Nakiboğlu ailesinin avukatlarının ihale sürecinin durdurulması için hukuki girişimleri ise dikkate alınmadı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Gaziantep’in önde gelen sanayi kuruluşlarından Naksan Plastik‘i 1 milyar 245 milyon TL’ye Ankara merkezli Yapı En firmasına sattı.

Naksan Holding

KurucuŞıh Mehmet Nakıboğlu
Genel merkeziGaziantep , Türkiye
Kilit kişilerCahit Nakıboğlu (Yönetim Kurulu Başkanı) Osman Nakıboğlu (Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı)
Çalışan sayısı4000

TMSF tarafından 1 milyar 245 milyon TL’ye satışı yapılan Naksan Plastik’in gerçek değerinin en az 10 kat altında bir bedelle satışının yapıldığı, ihaleyi kazanan firmanın ise 6 milyon 500 bin TL sermayeli bir firma olduğu belirtildi.

Kimyevi Madde Şirketi KİMPAŞ’ın, Naksan Holding’i almak için görüşmelerde bulunduğu öğrenilirken, TMSF ve Naksan ailesi avukatlarından ses çıkmaması satışın gerçekleşme ihtimalini güçlendirdi.

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı uzun süre 82 yaşındaki Lütfi Abay olarak biliniyor. 1982 yılında Kimya Yüksek Mühendisi Sn Lütfi ABAY tarafından İstanbul – Kartal’da 100 m2 lik bir alanda Masterbatch üretimiyle faaliyete başlamıştır. – 1984 yılında KİMPAŞ İstanbul – Pendik’teki 2000 m2 lik fabrika binasına taşınmıştır.

İstanbul merkezli KİPAŞ A.Ş. firmasının Kocaeli’nde fabrikası ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Shanghai’de ofisleri olduğu öğrenildi. Hayırsever Lütfi Abay’a ait şirket faaliyetlerine sosyal projelerde devam ediyor.

Sınai, tarım, hizmet sektörlerinin tamamının tedarikçisi konumuyla sektöre öncülük eden Naksan Plastik endüstriyel shrink film, strech film, palet örtüleri, ağır hizmet torbaları, sera örtüleri, malç filmleri, ev tekstili ambalajları, fleksibıl ambalajlar, tek kullanımlık ürünler ile her türlü baskılı baskısız torba ve poşetlerin üretimini gerçekleştirerek Türkiye’deki sektör liderliğinin yanı sıra, Dünya’daki sayılı ambalaj üreticiler arasında yer almaktadır.

KİMPAŞ’IN FAALİYET ALANLARI NELER

1982 yılında Kimya Yüksek Mühendisi Sn Lütfi ABAY tarafından İstanbul – Kartal’da 100 m2 lik bir alanda Masterbatch üretimiyle faaliyete başlamıştır.
– 1984 yılında KİMPAŞ İstanbul – Pendik’teki 2000 m2 lik fabrika binasına taşınmıştır.
– 1987 yılında firma ilk çift vida ekstrüderini alarak üretimini genişletmiştir.
– 1990 yılında KİMPAŞ Toz Polietilen üretimine başlamıştır.
– 2002 yılında KİMPAŞ plastık ve kimyasal hammadde ticaretine başlamıştır..
– 2005 yılında KİMPAŞ Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 6.000 m2’lik yeni üretim merkezine taşınmıştır. 

Kimpaş sahibi Lütfi Abay kimdir, kaç yaşında, nereli? Naksan Plastik sahibi mi? Sizler için bizlerde en net bilginin adresi, Net Bilge olarak Lütfi Abay kimdir, kaç yaşında, nereli? Kimpaş, Naksan Plastik sahibi mi? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam ediniz.