Mark Eliyahu kimdir, vikipedi? Mark Eliyahu eşi kimdir? Mark Eliyahu hangi dine mensup, yahudimi?

06.11.2023
Mark Eliyahu kimdir, vikipedi? Mark Eliyahu eşi kimdir? Mark Eliyahu hangi dine mensup, yahudimi?

Mark Eliyahu kimdir, nerelidir, kaç yaşında? Mark Eliyahu eşi kimdir? Mark Eliyahu hangi dine mensup, yahudimi? Soruları Arama motorlarında ve netbilge adresinde merak ile araştırılmaya devam ediyor. Bizlerde (netbilge.com) sizin için Mark Eliyahu kimdir, nerelidir, kaç yaşında? Mark Eliyahu eşi kimdir? Mark Eliyahu hangi dine mensup, yahudimi? sorularının yanıtlarını araştırıp derledik, buyurun Net Bilge bilgiler sizlerle.

Mark Eliyahu kimdir, Mark Eliyahu nerelidir, Mark Eliyahu kaç yaşında? Mark Eliyahu evli mi? Mark Eliyahu eşi kimdir? Mark Eliyahu hangi dine mensup, Mark Eliyahu yahudimi? Mark Eliyahu nerede yaşıyor?

Mark Eliyahu, İsrailli kamança sanatçısıdır. @mark_eliyahu kullanıcı adı ile instagramda bulunuyor. Eliyahu, 1982’de Dağıstan, Sovyet Rusya’da doğdu ve 1989’da, ailesiyle birlikte İsrail’e göç etti. Müziğe dört yaşında kemanla başlayan Eliyahu, lise yıllarında eğitim için gittiği Yunanistan’da kamança ile tanışıp hayran kalmış ve Azerbaycan’a giderek Adalet Vezirov’dan ders almıştır. O, Batı Asya ve Orta Doğu’nun tınılarını kamança ile sahnelere taşıyan bir virtüöz. Müziğe oldukça hakim bir ailede hayata gözlerini açan Mark Eliyahu, 4 yaşında keman çalmaya başlayıp tar ustası ve müzikolojist babası Piris Eliyahu’nun teşvikiyle Batı Klasik Müziği eğitimi aldı. Dağıstan doğumludur, resmi adıyla Dağıstan Cumhuriyeti, Doğu Avrupa’nın Kuzey Kafkasya kısmında, Hazar Denizi kıyısında bulunan Rusya’ya bağlı, özerk bir cumhuriyettir. Kuzey Kafkasya Federal bölgesinin bir parçasıdır ve Büyük Kafkas Dağları’nın kuzeyinde konumlanır.

Mark Eliyahu Kariyeri, hayatı, Mark Eliyahu biyografisi

Çok küçük yaşlarda müzikle tanışan ve daha 4 yaşında keman çalmaya başlayan sanatçı, lise yıllarında eğitim için gittiği Yunanistan’da müzik aleti olan Kamança (Kamanche) ile tanıştı. 1989’da İsrail’e gelen Eliyahu önceleri 16 yaşlarına kadar klasik müzikle ilgilendi ve keman eğitimi aldı. Bu yaşlarda Türk müziği ve bağlamaya da ilgi duymaya başlayınca lise eğitimini yarıda keserek İrlanda Kökenli Ross Daly’nin yanına, Yunanistan’a giderek kendisinden bu konuda eğitim aldı. Ardından kamança çalmayı öğrenmek için Azerbaycan’a giderek burada Azerbaycan Cumhuriyeti’nin onur sanatçısı Adalet Vezirov’dan dersler aldı.

Kariyerinde uluslararası birçok ödül kazanan Eliyahu, İsrail’in müzik alanında Oscar’ı da olarak kabul edilen 2012’de İsrail Akademisi Müzik Ödülü ‘Ophir’i aldı. Ortadoğu coğrafyasında yaşayan kültürlerin yabancı olmadığı bir müzik alanında üretim yapan Mark, babası ile birlikte ‘The Spirit of the East’, ‘Sands’ gibi birçok esere imza atarak tar, bağlama, kamanca gibi müzik aletlerini çalabilmektedir.

Mark Eliyahu Babası Piris Eliyahu kimdir?

Babası Piris, usta bir tar sanatçısıdır. Mark henüz 7 yaşındayken ailecek İsraile taşınırlar ve Dağ Yahudileri olarak bilinmektedirler. Kendisi hakkında 2011’de yönetmen Mira Arad’ın çektiği belgeselde de bahsedildiği gibi Piris, Farsçayı okuyabilmekte ve anlayabilmekte, Azerbaycan Türkçesini rahatlıkla konuşabilmekte ve yaşadığı bölgeden dolayı Rusçayı da günlük hayatta konuşabilmektedir. Kendi anadili İbraniceyi ise dinsel anlamda kullanmaktadır. Sonuç olarak Kafkas kültürü ile harmanlanan Piris’in tarı ustalıkla çalması da kaçınılmaz olacaktır. 150 yıllık müzik aleti olan Kamança çalmada dünyaca üne kavuşan sanatçı Türkiye’de birçok sanatçının şarkılarına eşlik etti. Cem Adrian ile “Kül”, Fuat Güner ile “Nefes Yerine”, Perdenin Ardındakiler grubu ile “Uzaklara Savrulalım” gibi şarkılarına eşlik etmiştir.